26 Temmuz 2017, Çarşamba
   
Yazı Boyutu
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

Dinimizle İlgili Bilgiler
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Sınavda Başarı Duası

Sınavda Başarı Duası 26 Mar 2011 19:21 #916

 • niksarhuseyingazi
 • niksarhuseyingazi's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Administrator
 • Gönderiler: 1039
 • Teşekkür Sayısı: 1
 • Başarı: 2
Sınavda Başarı Duası
İmtihanda Başarı Duası

Sınava girerken şu dua okunur: (isra suresi,80)

رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا

“Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım sdici bir kuvvet ihsan eyle.”
Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

“Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”


ANLAMI:”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”


Sınav Başlayınca da şu dua okunur:

ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ

"Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû."

ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."
ALINTI: dualarimiz.com sitesinden alınmıştır
Başarı Duası (Sınav Öncesi ya da Bir İşe Başlarken)Nedir-Namaz-Hadisler-Ayetler-ile ilgili-İslam-Oruç-Zekat-Anlamı-Rüya Tabiri-İlginç-Resimler-Haberler-Şafi-Hanefi-Maliki-Hanbeli-Mezhebi-Faydaları-Hakkında bilgiler-Tevbe.org Başarı Duası (Sınav Öncesi ya da Bir İşe Başlarken)


Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya . Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr.

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya . Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

Sınav Duaları – Sınava Girmeden Önce Okunacak Dualar
Biz inanmışız, Allah’ımız, peygamberimiz var! Hayatımda her girdiğim sınavdan önce, hiç olmazsa besmele çektim. Bir çoğunda dua yaptım. İlkokuldan beri, her sınav öncesinde dua ederim. Benim gibi milyonların olduğunu da biliyorum.

Dua, insanı hem sınavın stres ve korkusundan kurtarıyor, hem de rahatlatıyor. Hem de gerçek sığınağın ve gerçek korkulması gereken varlığı bize hatırlatıyor.

Hemen hemen her sınav öncesinde dua okumuşumdur. Lise sınavlarında, ÖSS’de, üniversitede vize ve finallerde, ehliyet sınavında, hemen hemen her sınavda!

Öncelikle şunu söyleyeyim; en güzel dua, beş vakit namazın sonunda yapılan duadır. Sürekli olduğu için kabul olması daha makbuldur.

Okuduğum dua, rahmetli anneannemin öğrettiği;

Ve kul rabbi zidni ilmen ve fehma

duasıdır. Bir Kur’an ayetidir, sondaki fehma eklenmiştir. Sınavdan önce, 7 defa okunur. Başka bir dua daha var. Belki de bir çoğumuz biliriz.

Rabbi yessir
Vela tuassir
Rabbi temmim
Bilhayr

şeklinde güzel bir dua daha. Bunu zannedersem 3 defa okurduk. Tabii 3 ihlas, 1 fatiha da vakit varsa okunmalı. Hatta belki de en başta okunmalı.

Dua hususunda ekleyeceğim bir konu daha var… Duanın başında ve sonunda Salavat-ı şerife yani Allahumme salli ala seyyidina muhammedin ve alla ali muhammed okumak ve en başta da bir kaç tan tevbe yani estağfirullah çekmek önemlidir.

Bir de duanın anlamını bilmek gerek. Sınava girmek, sınav duasının vakti girmesidir ve sınav duaları okunur. Yalnızca sınavı geçmek için okunmaz. Aynı yağmur duasında olduğu gibi. Yağmurun yağması için yağmur duasına çıkılmaz! Yağmur yağmaması, yağmur duası ibadetinin vaktinin girmesidir ve yağmur duası da o vaktin ibadetidir. Nasıl, öğle ezanı öğlen namazının kılınmasını gerektirir, onun gibi de sınava girmek, sınav duası ibadetini yerine getirme vaktinin girmesidir. Sınavı geçmekten çok, duayı içten etmek önemlidir.

Bunlar okunduktan sonra “Allah’ım yardım et”, Bütün müslüman kardeşlerimin sınavlarında yardım et, zihin açıklığı ver” vs. gibi Türkçe istediğiniz kadar dua edin. Bunları bizzat ben ederdim. Çünkü bencillik İslam’da yoktur. Bir müslüman kardeşimin herhangi bir alanda başarısı, banha gurur verir.

Ancak şunu söyleyelim, “Dua, müminin silahıdır” ama sınava çalışmadan, sınav anında yapılan duaların pek etkisi olmaz. Yani tevekkülü yaparak, sınava çalışarak, sınavdan önce yapılan bir dua; inşallah, sınavın bizim için daha iyi geçmesine sebep olacaktır.

Ekleyeceğim en son nokta ise, sınıfta iyi bir arkadaşınız var ise, o arkadaşınızla birbirinizle dua etme konusunda anlaşmanız! Yanlış anlamayın, maddi bir karşılık için değil, sırf Allah rızası için! Nedeni, kendinizin kendinize ettiği dualar kadar, başkalarının sizin bizzat isminizi söyleyerek ettiği dualar da çok makbuldür.

Allah, tüm müslüman kardeşlerimizin tüm maddi, manevi sınavlarında yardımcıları olsun.
Son Düzenleme: 06 Nis 2014 03:59 yazan niksarhuseyingazi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 • Sayfa:
 • 1