28 Temmuz 2014, Pazartesi

Yazı Boyutu
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

Niksar'ın Köyleri ve Beldeleri
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Niksar Yazıcık ( Geyran ) Belediyesi

Niksar Yazıcık ( Geyran ) Belediyesi 06 Ara 2009 03:28 #484

• niksarhuseyingazi
  • niksarhuseyingazi's Avatar
  • Administrator
  • Gönderiler: 1034
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 2
YAZICIK

TARİHİ :
Kasabamızın yaklaşık olarak 200 yıllık bir tarihe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Çeşitli kaynaklara göre ilk adının “Giranköy “olduğu sanılmakta olup daha sonra Geyran olan adı 1960 yılında Yazıcık olarak değiştirilmiştir.
Seferberlik yıllarında ve Kurtuluş Savaşı sırasında Uzunoğlu Nebi Efendi muhtarlık görevini yürütmüş olup daha sonraki yıllarda 39 depreminde yaşamını yitirene kadar Hüseyin ARSLAN(Sadık) tarafından yürütülen muhtarlık görevi 1940 yılından itibaren 1977 yılında Belediye teşkilatı kurulana kadar sırasıyla; Bekir UZUN,İsmail AYNALI,Hakkı UYGUN,Yaşar UZUNOĞLU,Sadık AYNALI,Bekir SANSAR ve Nuri CANİK tarafından yürütülmüştür. Kasabamız ;Köy İhtiyar heyetinin almış olduğu Kasaba olma kararının yapılan halk oylaması ile kabul edilmesi sonucunda 23 Haziran 1976 Tarih ve 15625 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Danıştay Üçüncü Dairesinin 29.04.1976 tarih ve 1976/297-303 sayılı kararı üzerine altında dönemin Cumhurbaşkanı Fahri S.KORUTÜRK,Başbakan Süleyman DEMİREL ve İçişleri Bakanı Oğuzhan ASİLTÜRK’ün imzalarının bulunduğu üçlü Kararname ile Kasaba statüsü kazanmış ve 12 Aralık 1977 yılında yapılan Mahalli İdareler Genel seçimleri ile birlikte Belediye teşkilatı kurularak göreve başlamıştır.
Yapılan ilk Mahalli İdareler Seçimlerinde Belediye Başkanlığına Nuri CANİK,Halis ERKASLAN ve Nuri IŞIK aday olmuşlar ve sonucunda Halis ERKASLAN Kasabamızın ilk Belediye Başkanı olmuştur.İlk Belediye Meclisine ise;Ali BÜLBÜL,Ahmet KAYA,Bekir SANSAR,Bekir YILDIZ,Hikmet YERLİ,Mustafa KOÇ,Mustafa AYAN,Niyazi UZUN,Salih ARSLAN,Şükrü AYDIN,Yusuf UYGUN,Zeynel KOCA seçilmişlerdir.Türk Silahlı Kuvvetlerinin 12 Eylül 1980 tarihinde yönetime el koymasına kadar görev yapan ilk Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi görevde kaldığı zaman süresi içerisinde Kasabamızda Kültür,Şafak ve Yeni adlarında üç Mahalle kurulmasına karar vermiştir.Çiftçi Malları Koruma Teşkilatı da bu dönemde kurulmuştur. İlk Mahalle Muhtarlıklarına ise Kültür Mahallesinde Basri İŞÇİ,Şafak Mahallesinde Halil KADAK,Yeni Mahallede Rafet İNANÇ seçilmişlerdir.

YAZICIK BELEDİYESİ´nde
1977 Yerel Yönetim Seçimini Kazanan Belediye Başkanı:
HALİS ERKASLAN
Doğum Yılı: 1945
Doğum Yeri: YAZICIK
Eğitim: ORTAOKUL

Yazıcık Belediyesi 1977 Yılı Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 2.471
Sandık: 3
Liste: 873
Oy: 602
Geçerli Oy: 557
Parti Oy %

CHP 110 19.75
BAGIMSIZ 447 80.25
Parti Oy Dağılımı

Yazıcık Belediyesi 1977 Yılı Belediye Meclisi Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 2.471
Liste: 873
Oy: 602
Geçerli Oy: 497
Parti Oy %

AP 246 49.50

BAGIMSIZ 251 50.50
Parti Oy Dağılımı

Yazıcık Belediye Başkanlığı görevi ara dönem olan 1980-1984 yılları arasında atamayla Rüstem KALAYCI,Hasan EZGİN ve Yaşar UZUNOĞLU tarafından yürütülmüştür.Bu dönemin en önemli hizmetleri 1976 yılında yanan okulumuzun yerine yapılan yeni okul binası ve Belediye Vatandaş işbirliği ile Başkan Yaşar UZUNOĞLU önderliğinde ve çok kısa bir süre içerisinde ve çevre köyleri ve Kasabamız Düden Yaylasını da içine alan Elektrik şebekesinin hizmete açılması olmuştur.

25 Mart 1984 Tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel seçimlerinde Yazıcık Halkının isteği üzerine Tuncer UZUNOĞLU Belediye Başkanlığına tek aday olarak katılmış yapılan seçimin sonucunda Yazıcık Belediye Başkanı seçilmiştir.

YAZICIK BELEDİYESİ´nde
1984 Yerel Yönetim Seçimini Kazanan Belediye Başkanı:
TUNCER UZUNOĞLU

Doğum Yılı: 1956
Doğum Yeri: NİKSAR
Eğitim: ÖĞRET.OKULU

Yazıcık Belediyesi 1984 Yılı Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 1.614
Liste: 610
Oy: 566
Geçerli Oy: 512
Parti Oy %

BAGIMSIZ 512 100.00
Parti Oy Dağılımı

Yazıcık Belediyesi 1984 Yılı Belediye Meclisi Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 1.614
Liste: 610
Oy: 566
Geçerli Oy: 487
Parti Oy %

SODEP 487 100.00
Parti Oy Dağılımı

Yapılan seçimler sonucunda Belediye Meclis Üyeliklerine ise;Ali BÜLBÜL,Ahmet KAYA.Ahmet OKUYAN,Cemal AYDIN,Durmuş DURAK,Rıza ÖZDEMİR,Nazım FINDIK,Turgut KOÇ,Rafet İNANÇ ,Mahalle muhtarlıklarına ise Kültür Mahallesi Basri İŞÇİ,Şafak Mahallesi Halil KADAK,Yeni Mahalle Bektaş GAYRETLİ seçilmişlerdir.
26 Mart 1989 Tarihinde yapılan Mahalli İdareler genel Seçimlerinde Belediye Başkanlığına Tuncer UZUNOĞLU ve Sadık AYNALI aday olmuşlar ve sonucunda Tuncer UZUNOĞLU yeniden Belediye Başkanı seçilmiştir.Belediye Meclis Üyeliklerine;Ahmet KAYA,Alaattin ATEŞ,Ali AYAN,Cemal TELLİ,Murat YAĞMUR,Mehmet EROĞLU,Muharrem GÜRHAN,İhsan UZUN,Veyis YAĞMUR sçilmişler,Mahalle Muhtarlıklarına ise;Kültür Mahallesi Basri İŞÇİ,Şafak Mahallesi Cemal AKTAŞ,yeni Mahalle Sıtkı EZGİN seçilmişlerdir.
YAZICIK BELEDİYESİ´nde
1989 Yerel Yönetim Seçimini Kazanan Belediye Başkanı:
TUNCER UZUNOĞLU

Eğitim: YÜK.OKUL

Yazıcık Belediyesi 1989 Yılı Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 2.039
Liste: 715
Oy: 629
Geçerli Oy: 591
Parti Oy %

BAGIMSIZ 591 100.00
Parti Oy Dağılımı

Yazıcık Belediyesi 1989 Yılı Belediye Meclisi Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 2.039
Liste: 715
Oy: 629
Geçerli Oy: 480
Parti Oy %

SHP_ 104 21.67
BAGIMSIZ 376 78.33
Parti Oy Dağılımı

27 Mart 1994 Tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Belediye Başkanlığına Tuncer UZUNOĞLU Durmuş YILDIZve Murtaza SANSAR aday olmuşlar yapılan seçimin sonucunda Tuncer UZUNOĞLU üçüncü kez Yazıcık Belediye Başkanlığına seçilmiştir.Meclis üyeliklerine;Sabri KOÇ,Kıymet DURAK,Murat YAĞMUR,Murtaza İVDİK,Cemal AYDIN,Yusuf CANİK,Nevzat GAMSIZ,temel CANLI,Sadık UZUN,Mahalle Muhtarlıklarına ise;Kültür Mahallesi Basri İŞÇİ,Şafak Mahallesi Nihat UYGUN,Yeni Mahalle Mehmet EROĞLU seçilmişlerdir.

YAZICIK BELEDİYESİ´nde
1994 Yerel Yönetim Seçimini Kazanan Belediye Başkanı:
TUNCER UZUNOĞLU

Eğitim: ÖĞRETMEN OKULU

Yazıcık Belediyesi 1994 Yılı Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 3.651
Sandık: 4
Liste: 757
Oy: 613
Geçerli Oy: 587
Parti Oy %

MHP 31 5.28
RP 18 3.07
SHP_ 166 28.28
BAGIMSIZ 372 63.37
Parti Oy Dağılımı

Yazıcık Belediyesi 1994 Yılı Belediye Meclisi Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 3.651
Sandık: 4
Liste: 757
Oy: 613
Geçerli Oy: 579
Parti Oy %

DYP 420 72.54
RP 14 2.42
SHP_ 145 25.04
Parti Oy Dağılımı

18 Nisan 1999 Tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Belediye Başkanlığına Tuncer UZUNOĞLU ve Ali Yaşar EZGİN aday olmuşlar yapılan seçimlerin sonucunda Yazıcık Belediye Başkanlığına dördüncü kez Tuncer UZUNOĞLU seçilmiştir.Belediye Meclis Üyeliklerine;Kıymet DURAK,Kibriye TASLIOĞLU,İbrahim EZGİN,İhsan UZUN,Selahattin ARSLAN,Halis AYDIN,Turgut KOÇ,Rıfat BÜLBÜL,Selahattin KURAL seçilmişler Selahattin ARSLAN ve Rıfat BÜLBÜL’ün istifa etmeleri sonucunda Sami GAMSIZ ve Cemal ÇAMUR görev yapmışlar,Mahalle Muhtarlıklarına ise Kültür Mahallesi Ali Rıza ŞEN,Şafak Mahallesi Nihat UYGUN,Yeni Mahalle Mehmet EROĞLU seçilmişlerdir.
YAZICIK BELEDİYESİ´nde
1999 Yerel Yönetim Seçimini Kazanan Belediye Başkanı:
TUNCER UZUNOĞLU
Eğitim: ÖĞRETMEN OKULU

Yazıcık Belediyesi 1999 Yılı Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 3.450
Sandık: 8
Liste: 1.178
Oy: 898
Geçerli Oy: 875
Parti Oy %

CHP 279 31.89
FP 6 0.69
MHP 7 0.80
BAGIMSIZ 583 66.63
Parti Oy Dağılımı

Yazıcık Belediyesi 1999 Yılı Belediye Meclisi Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 3.450
Sandık: 8
Liste: 1.178
Oy: 898
Geçerli Oy: 851
Parti Oy %

CHP 321 37.72
DYP 530 62.28
Parti Oy Dağılımı

28 Mart 2004 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Deçimlerinde Yazıcık Belediye Başkanlığına Tuncer UZUNOĞLU ve Rafet YÜCESOY aday olmuşlar yapılan seçimin sonucunda Tuncer UZUNOĞLU beşinci kez Yazıcık Belediye Başkanlığına seçilmiştir.Belediye Meclis Üyeliklerine Hüseyin CANLI,Fikret ATEŞ,Bekir GÜÇ,Veyis YAĞMUR,Cemal KİLCİ,Yusuf CANİK,Durmuş YILDIZ,Halis AYDIN,Bektaş GAYRETLİ,Mahalle Muhtarlıklarına ise Kültür Mahallesi Selahattin GAMSIZ,Yeni Mahalle Mehmet EROĞLU,Şafak Mahallesi Nihat UYGUN seçilmişlerdir.

Yazıcık Belediyesi 2004 Yılı Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
Kazanan Parti:

Seçmen Bilgileri:
Nüfus: 0
Sandık: 5
Liste: 1.291
Oy: 1.030
Geçerli Oy: 993
Parti Oy %

AKP 9 0.91
CHP 357 35.95
SP 4 0.40
MHP 5 0.50
BAGIMSIZ 618 62.24
Parti Oy Dağılımı

YAZICIK BELEDİYESİ 2009 YILI SEÇİM SONUÇLARI:

Belediye Başkanlığı Seçimi:
Kayıtlı Seçmen Sayısı:1474
Kullanılan Oy Sayısı:963
Geçerli Oy Sayısı :802
Geçersiz Oy Sayısı :161
Oyların Dağılımı;

Mehmet ALKIN MHP: 12
Kemal KIYAKLI SP :15
Murat YAĞMUR AKP :160
TUNCER UZUNOĞLU BAĞIMSIZ :615

Belediye Meclis Üyeliği Seçimi;

DSP :295 2 ÜYE Ali Rıza KARABAT-Ümit ÇAM
CHP :606 7 ÜYE HüseyinCANLI-Mehmet EROĞLU-Bekir GÜÇ-Muhittin AYDIN-Cemal KİLCİ-İsmail ARIK-İhsan UZUN

Mahalle Muhtarlıkları;
Kültür Mahallesi : 161 Ali Rıza ŞEN
Yeni Mahalle : 133 Bekir İNAÇ
Şafak Mahallesi :102 Mehmet Ali AKILLI

EĞİTİM (TARİHÇE) :

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetimizin ilanından üç yıl sonra Kameli mahallesindeki toprak damlı karakol binasında 3 yıllık olarak açılan ve eski harflerle eğitim öğretime başlayan Geyran ilk mektebi 1 Kasım 1928 tarihinde yapılan harf devrimi ile yeni harflerle geçmiş ve halkın yeni harfleri öğrenmesi için bütün köy halkı kurslara başlamış ve kısa zamanda yeni harflerle yeni yazıyı bilenlerin sayısı çoğalmıştır.Kısa süre sonra 5 yıllık olan okula 3.sınıftan ayrılanlar 2 yıl daha devam ederek 5.sınıftan mezun olmuşlardır.1939 yılında meydana gelen depremde yıkılana kadar Başöğretmen Remzi ZARAKOLU nun üstün gayretleri ile köy halkına hizmet veren okul 2 yıl Mustafa ARSLAN’a ait evde hizmet vermeye devam etmiş bu arada Köy Muhtarı Bekir UZUN’un önderliğinde arsası ve uygulama bahçesi Ali ŞEN ve Murtaza ŞEN tarafından bağışlanan yere yapılan yeni okul binası inşaatının bitmesiyle hizmetine yeni ve zamanına göre modern sayılabilecek binasında hizmet vermeye devam eder.Köy Muhtarı Bekir Efendi 5. sınıftan mezun olan kız ve erkek öğrencilerden bir kısmını Köy Enstitüsüne göndermek ister Ancak köy halkından bazı kişiler kız çocuklarının köy enstitüsüne gönderilmesine karşı çıkarlar buna rağmen 1944-45 öğretim yılı döneminde içlerinde iki kız öğrencinin de bulunduğu 10 öğrenciyi Akpınar Köy Enstitüsüne gönderir.Bu öğrencilerin isimleri şöyledir.Nuri IŞIK-Veli YILDIZ-Ali KIRICI-Ali UZUN-Hasan EZGİN-Hatice İHTİYAR(UZUN)-Gülfiye İHTİYAR(ARSLAN)-Halil ÖZKAN-Şakir GAMSIZ-Fikri KURT. Beş yıl sonra birer Cumhuriyet öğretmeni olarak dönen bu değerli şahsiyetlerden Nuri IŞIK ve Gülfiye İHTİYAR mezun oldukları Geyran İlkokuluna,Ali KIRICI;Ereç Köyü-Şakir GAMSIZ;Dönekse-HasanEZGİN;Korulu-HalilÖZKAN;Arpaören
Ali UZUN;Olukalan –Hatice İHTİYAR Kekün-Fikri KURT;Zera-Veli YILDIZ İbiksi köylerindeki okullara tayin edilmişlerdir. Köy enstitüsüne giden öğrencilerin dışında Niksar ve Tokat’ta bulunan ortaokullara da öğrenciler gönderilmiş bu öğrencilerde eğitim öğretimlerini tamamlayarak öğretmen olarak köylerine dönmüşlerdir.Sabri YAĞMUR ve Ahmet GÖR bunlardan sadece ikisidir. Geyran Köyü İlkokulu Yörede eğitim öğretimin lokomotifi olarak görev yapmaya hala devam etmektedir.
1970-1971 Öğretim yılında Köyümüze Ortaokul açılmış ve çevre köylerle birlikte köyümüzün öğrencilerine hizmet etmeye başlamıştır.Orta okulumuzun açılış yılında Mehmet ŞEN,Mustafa CANDAN ilk orta okul öğretmenlerimiz olarak görev yapmışlardır.
1942 yılında yapılan ilkokul 22 Şubat 1977 tarihinde bilinmeyen bir nedenle yanmıştır.1982 de yeni binası yapılıncaya kadar eğitim öğretim çeşitli binalarda aksamadan devam etmiştir.
Şu anda Yazıcık İlköğretim Okulu olarak ilk günlerde olduğu gibi çevre kasaba ve köylerden taşımalı sistem ile gelen öğrencilerle birlikte Kasabamız öğrencilerine de hizmet vermeye devam etmektedir.

NÜFUS SAYIM SONUÇLARI:

1960 NÜFUSU 1867
1965 NÜFUSU 1720
1970 NÜFUSU 1630
1975 NÜFUSU 1629
1980 NÜFUSU 1614
1985 NÜFUSU 2034
1990 NÜFUSU 3651
1997 NÜFUSU 3450
2000 NÜFUSU 3366
2007 NÜFUSU 2143

COĞRAFİ DURUMU:

Kasabamız Tokat İli Niksar İlçesine bağlı Canik dağları ile Dünek dağları arasında Kelkit Vadisinin kuzeyinde; 40 dakika 28 derece kuzey,37 dakika 7 derece doğu koordinatlarında denizden ortalama yüksekliği 1000 metre olan 40,2 Km2 lik bir alanda yerleşik bir yerleşim birimidir.
Tokat İl Merkezine 75 Km, Niksar İlçe Merkezine 25 Km. mesafede bulunan Kasabamız Başçiftlik ve Reşadiye İlçeleri ile sınır komşusudur.Çevresinde Kuyucak,Büşürüm,Çevrecik Kasabaları ile Erikbelen,Yeşilçam,Asar,Dağüstü,Sarıağıl Köyleri bulunmaktadır.

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ :

Kasabamızın 40 Kilometrekare yüzölçümü olan çok geniş bir alanda yerleşik olması nedeniyle çok çeşitli bir bitki örtüsüne sahiptir. Kasabamız Karaçam Düden Yaylası ve Laldız Yaylalarını da içine alan çok geniş çam ormanlarına, pelit, meşe, gürgen ve değişik cins ağaçlardan oluşan korulara sahiptir. Ayrıca başta ceviz ve elma gibi çeşitlerden oluşan meyve bahçeleri mevcuttur.Bütün bir yıl boyunca yeşilliğini koruyan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli geniş otlak, mera ve yaylalar ile her türlü yem bitkisi ve tahılın yetiştiği tarım arazileri bulunmaktadır.
Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri geçişinde bulunması nedeniyle her iki bölgenin özelliklerini de taşıyan Kasabamızda kış aylarında yoğun bir kar yağışı görülmekte, diğer mevsimler kendi mevsimsel özelliklerine göre yaşanmaktadır

TOPRAK YAPISI :

Killi ve humuslu ve kumlu topraklardan oluşan bir toprak yapısına sahip kasabamızda sulu ve kuru tarım yapma olanağı mevcuttur.
SU DURUMU:

Kasabamız yılın her döneminde aldığı yoğun yağışların sonucu olarak zengin yer altı su kaynaklarına sahiptir.
Derealan,Yakuplar.Başrevan,Gamsızlar,Köseli,Karaçam kaynakları başta olmak üzere bütün Kasabada her mevsim bol miktarda su bulunmaktadır.Hacı gölü doğal bir su tutma sahasıdır.

ULAŞIM :

Kasabamız Tokat’a 75 Km mesafede bulunmakta olup Tokat- Niksar karayolunun Dönekse kavşağından Reşadiye-Erzincan istikametinde bulunan Kelkit ırmağı üzerindeki Fatlı köprüsünü geçtikten sonra 18 Km.lik bir mesafede sathi kaplama bir yol ile Kasabamıza gelinmektedir.Niksar-Reşadiye arasına Kelkit ırmağı üzerinde bulunan Yeşilçam köprüsünden geçmek suretiyle de stabilize bir yoldan Kasabamıza gelinebilir.

.
Niksar’a 25 Km.lik mesafede bulunan Kasabamıza sathi kaplama bir yoldan yaklaşık 30 dakikada ulaşmak mümkündür.
Ayrıca Kasabamızdan Başçiftlik ve Reşadiye İlçelerine de kolayca ulaşılabilir.
Kasabamızdan Niksar İlçe merkezine her gün düzenli olarak araç seferleri vardır.Niksar da bulunan şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarından bazıları yolcularına servis hizmeti vermektedirler.

JEOLOJİK DURUMU :

Kasabamız Kuzey Anadolu Fay hattının 5 Km. kuzeyinde yer almaktadır.Bu nedenle KAF’a paralel ve diri olduğu sanılan bir çok tektonik hat bulunmaktadır.Özellikjle Dobaklı,Yakuplar,Uzunlu ve Kara Süleymanlı Çiftliği mahallelerinde KAF’a paralel ve bunları kesen bir çok fay bulunmaktadır.Kasabamızın “1.Derecede Tehlikeli Deprem Bölgesi” içinde yar alır.Bu nedenle projelendirme de Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar hakkında Yönetmelikte”belirtilen hususlara uyulması şarttır.

Kaynak: http://www.yazicik.bel.tr/
Son Düzenleme: 06 Ara 2009 03:36 yazan niksarhuseyingazi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
  • Sayfa:
  • 1