26 Temmuz 2017, Çarşamba
   
Yazı Boyutu
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

Niksar'ın Köyleri ve Beldeleri
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Niksar Yolkonak ( Kirtonos ) Belediyesi

Niksar Yolkonak ( Kirtonos ) Belediyesi 06 Ara 2009 04:50 #485

 • niksarhuseyingazi
 • niksarhuseyingazi's Avatar
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Administrator
 • Gönderiler: 1039
 • Teşekkür Sayısı: 1
 • Başarı: 2
Köyün kuruluşu Cumhuriyetten önce 1900’lü yıllara rastlandığı söylenmektedir. O tarihlerde Ermeni asıllı olan Kirkoros isimli bir vatandaş köye yerleşmiş ve daha sonra buraya değişik yerlerden (Almus’dan, Reşadiye’den, Haymana’dan, Erbaa’dan, Ordu’nun Korgan İlçesinden) gelen insanlar buraya ‘Kirtonos’ adını vermişler. Daha sonra adını ‘Yolkonak" olarak değiştirmişler

Köy halkı genellikle hayvancılık ve tarım işleriyle geçimlerini temin etmektedir. Köy halkının maddi durumu genel itibarı ile iyidir. Maddi durumu kötü ailelerin gençleri, genellikle İstanbul’a işçi olarak çalışmaya gitmişlerdir. Köy halkı genellikle büyük baş hayvancılıkla uğraşmakta, bunun yanında kümes hayvanlarından tavuk ve horoz beslemektedirler. Kasabada marangoz, demirci gibi ustalarda bulunmaktadır.

Kasaba halkından marangoz, demirci, oto tamircisi olan vardır. Halkın bir kısmı orman işletmelerinde geçici işçi olarak çalışmakta, bir kısmı kendi arazi işlerinde çalışmakta, bir kısmı da kasabanın belediyelik olması nedeniyle belediyede çalışmaktadır.

Belediye yeni binasında hizmet vermektedir. Haberleşme alanında büyük bir atılım yapılmış, 100 ünitelik santral kurularak, kasabanın otomatik telefon ihtiyacı karşılanmıştır. Mahallenin su ihtiyacını karşılamak amacı ile su deposu inşa edilmiştir.

Kasabada ekonomi; tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kasabanın geniş ve verimli toprakları vardır. Bu topraklarda özellikle pancar, soğan, patates ve kavak yetiştirilmektedir. Özellikle hayvan alım satımı (koyun-sığır) yaygın olup bunların yanında halıcılık, el dokuması, kilim, çul dokumacılığı yapılmakta ve satılmaktadır

Çevrede Kanada kavağı, selvi kavağı, az miktarda dut, mahlep ağaç çeşitleri ile fasulye, biber, domates, mısır, sarımsak, soğan, dolma kabağı, bal kabağı, yer pancarı gibi bitki çeşitleri mevcuttur. Köyün çevresinde bulunan dere ağızlarında, tepelik mera ve dağlarda az miktarda çam ağaçları, sindiyen çalılığı, pelit ve çalılıklar mevcuttur.

Köyde genel olarak sığır, manda, koyun(kuzu) bulunmaktadır.

Köyde Yapılan Yemekler; Köy halkı mısır çorbası, mercimek ve aşlıkla yapılan çatal çorbası, hamur çorbası, kelle çorbası, yaprak sarması, kuru fasulye, nohut yahnisi, makarna ve çeşitli sebze yemekleri yapılır. Yöreye Has Yemek Türü; Ispanağa benzeyen nivik, dikenlerin arasından toplanır. Yıkanarak doğranır ve kaynayan suya atılır. Çekilmiş mısır, buğday unu, tuz ve maya hepsi beraber içine konup altı kapanır ve üstü örtülür. Kabarana kadar yaklaşık 3-4 saat bekletilir. Tekrar ocağa oturtulur. İki saat kadar kaynatılarak altı kapatılır. Tadı ekşimsi bir yemek olup köy halkı tarafından sevilerek yenilir.

Köyün tabii güzellikleri yönünden ilgi uyandıran ve kayda değer bir mesire yeri, göl ve gölet bulunmamaktadır. Yayla olarak ‘suluova yaylası’ vardır. Yıllardır köyün kaderine ortak olmuş, temizlik ve içme suyu olarak kullandıkları gözün hikayesi rivayete göre şöyle anlatılmaktadır.

Gidiverli bir kişi, Niksar’dan köyüne giderken Yolkonak köyünün göze suyundan abdestini almıştır. Abdest alırken üç tane ak sakallı nurani yüzlü kişilerin ‘buyurun namazı beraber kılalım” demesi üzerine suyun yukarısındaki Selamet Tepesine çıktıkları ve aniden kendilerini bir caminin içinde kalabalık bir cemaatla namaz kıldıkları anlatılır. Namazın bitiminde bir tespih hediye etmeleri ve bu hediye tespihten kimseye söz etmemesini istemektedirler.

Adı bilinmeyen bu kişi, nihayet kendi köyü olan Gidiver’e (Dalkaya) vardığında, hanımı hemen tesbihi nereden aldığını sorar. Fakat cevabı hayır olmuştur. Sonunda hanımının arzusuna dayanamayıp durumu anlatmış. Adam bunun üzerine felç olmuş. Sonunda da ölmüştür. Suyun ilgisizlik yüzünden bazen kuruduğu görülüyordu. 1984’de köy imamının girişimi ile bir çeşme yaptırılmış, suyun bundan sonra kesilmeden aktığı görülmüş, su pisliği sevmediği için ve bu ermiş yatırların ruhlarının devamlı apdest aldıkları söylenmektedirler...

Okur-yazar oranı, erkeklerde %90 civarındadır. Yeni yetişen nesillerde erkeklerde okuma-yazma bilmeyen çok azdır. Kadınlarda okuma yazma oranı eskiye nazaran daha iyi durumdadir.

Kaynak: www.tokatforum.com/yolkonak-kasabasi-t1238.0.html;wap2=


KURULUŞU: 1992
Belediyenin Eski Adı: KIRTANOS

Uzaklık:
İlçe Merkezine: 8 km
İl Merkezine: 55 km


Nüfusu:
2007 2.141
2000 3.230
1990 3.329
1985 3.412
1980 2.968
1975 2.887
1970 2.376
1965 1.780
1960 1.410
Kaynak: www.yerelnet.org.tr/belediyeler/belediye...yeid=127086&yil=2004
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 • Sayfa:
 • 1