20 Nisan 2014, Pazar
Yazı Boyutu
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

Yöresel Türkülerimiz ve Hikayeleri
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Kıymet Türküsü ve Hikayesi

Kıymet Türküsü ve Hikayesi 21 Ağu 2009 13:31 #339

• niksarhuseyingazi
  • niksarhuseyingazi's Avatar
  • Administrator
  • Gönderiler: 1033
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 2
Kıymet 1

Vaktiyle Tokat'ın Almus kazasında güzel, ayparçası gibi bir kız varmış.Kızın adı Kıymet'miş.Kıymet'le bir genç, birbirlerini gizliden gizliye severlermiş.Bir gün kararlaştırmışlar.Genç, Kıymet'in evine gitmiş ve kızı bacadan kaçırmış.Reşadiye'nin Darudere köyüne kaçmışlar.Orada onlar gizlene dursun, beriden Kıymet'in anası jandarmalara haber etmiş.Jandarmalar bu iki aşığın peşine düşmüş ve nihayet onları yakalayıp karakola getirmişler.Delikanlıyı karakolun mahzenine tıkmışlar. Kıymet çok küçükmüş. Kızın yaşı küçük olduğu için, delikanlının cezası oldukça ağırmış. Delikanlıya bir güzel dayak çekmişler. Öyle bir dayak ki karakola çok yakın olan evlerden delikanlının ve kızın avazları duyuluyormuş. Kıymet'i de başka bir odaya almışlar.

Karakola yakın olan evlerden biri, köyden kalkıp kaymakama şikayete gitmiş. Bunun üzerine karakola gelen kaymakam ve etrafı, bu çirkin olayı yatıştırıp, kızı anasına teslim etmişler. Delikanlıyı ise hapishaneye atmışlar. Kıymet'in bakireliğini bozdu iftirasıyla delikanlı ağır cezaya çarptırılmış. Bu olay karşısında Kıymet, artık ne sevdiği delikanlının yüzüne bakabilmiş, ne de orada yaşayabilmiş, terketmiş ve kaçmış köyünden. Kıymet sonradan duyulmuş ki orta malı olmuş.

Kıymet'i çok seven anası bu olaylara çok üzülmüş ama artık çok geçmiş.İşte bu türkü Kıymet'in anası tarafından yakılmıştır.

Kaynak: Öyküleriyle Halk Türküleri (Notalı) - Hamdi Tanses

Kıymet 1

Sabah kalktım er getdim
Gök köyünü de yer ettim
Hasan da çavuş utanmazda
Ben Kıymetide yar ettim

Hopba ninna ninnanay, ninnanay, ninnanay
Hop nina ninanay, ninnanay, ninnanay
Hop nina ninnanayyar kıymet de
Güzeller içinde de bir kıymet

Muzaffer Sarısözen

Kıymet 2

Kiraz koydum sepete de
Yar oynuyor tepede
Kıymet kızın gözleri de
Şan verdi memlekete

KIYMET 3

Reşadiye'nin Darıderesi Köyü, Asker Ağa mahallesinde bir ağa yaşamaktadır. Bu ağanın kapısında yine ilçemizin Beşdere köyünden Ali adında bir hizmetkar vardır. Ali, boylu poslu ve oldukça yakışıklı bir gençtir. Ağanın Kıymet adında çok güzel bir de gelini vardır.

Ağanın gelini Kıymet ile hizmetkar Ali arasında bir ilişki başlar. Bu ilişki gittikçe karasevdaya dönüşür. Zaman gelir bu gizli sevda ferman dinlemez olur. Ali ile Kıymet anlaşarak kaçarlar. Kıymet'in kaçması ağayı çok derinden etkiler. Ağanın üzüntüsünün nedenlerinin başında gelinin sevdalısının Alevi olması gelmektedir. Ağa bu olayı hazmedemez. Bunu bir kişilik sorunu haline getirir. Nüfuzunu da kullanarak kaçan Kıymet'i yakalattırır. Mahkeme kanalıyla Ali cezaevine giderken iki sevdalı birbirinden ayrılmış olur.

Bu iki gencin sevdası, şu biçimde türküleştirilmiştir:

Ala çorap örmedim,
Ayağıma giymedim,
Çok güzel gördüm ama,
Kıymet gibi görmedim,

Hoppa şina şinanay şinanay
Yavrum şina şinanay şinanay

Ala çorap nakışı,
Kıymet kıza yakıştı
Çok canları yakıyor
Kıymet kızın bakışı

Dere doldu taşınan
Gözüm doldu yaşınan
Ela gözlü Kıymet'im
Kaçtı kızılbaşı;nan

Elma koydum sepete
Yar oturur tepede
Kıymet kızın gözleri
Nam verir memlekete

Şu yaylanın düzünde
Güttüm sarı malları
Dillere destan oldu
Kıymet kızın halleri

Uzun uzun kavaklar
Yeni doğdu şafaklar
Kıymet kızın başın
Beşdereli duvaklar

Son Düzenleme: 21 Ağu 2009 18:09 yazan niksarhuseyingazi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
  • Sayfa:
  • 1