24 Ekim 2014, Cuma

Yazı Boyutu
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

Yöresel Türkülerimiz ve Hikayeleri
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Abum Abum Türküsü ve Hikayesi

Abum Abum Türküsü ve Hikayesi 21 Ağu 2009 14:29 #345

• niksarhuseyingazi
  • niksarhuseyingazi's Avatar
  • Administrator
  • Gönderiler: 1039
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 2

Gamze - abum abum gız abum türküsü
Sevdiğime Varamadım (Abum Abum Gız Abum)
Vaktiyle, Niksar´ın bir köyünde genç bir ilkokul öğretmeni varmış. Güzel bir köylü kızı sevdalanmış bu öğretmene.. Hem kendine sevdalanmış, hem de öğretmen ya; o zamanda mühim bir meslek, herkesin hayallerini süslermiş öğretmenlik. Öğretmen bey de boş değilmiş bizim sevdalı kıza.. Bunlar konuşmaya başlamışlar, yani sevdalarını, yüreklerini açmışlar birbirlerine.. Bir süre sonra, öğretmenin tayini Niksar´ın içine çıkmış. Kızı almış bir dert, anasıyla (abusu) konuşmuş, "gidecem öğretmenle, seviyorum onu), lakin anası izin vermemiş.. "Onunla bir olamazsın, O koskoca öğretmen bey, sen bir köylüsün, denk değilsiniz" demiş. Öğretmen gitmiş, hem de öyle bir gitmiş ki ne aramış kızı ne sormuş, ne de mektup yazmış. Bizim sevdalı kızı köyden bir çobana vermişler sonra.. İşte bu türküyü derleyen ve kaynak kişi olan Ali KAYA ve Çakır USTA´dır bu düğünün mehterleri (Zurna çalanlar). Kız, "kız başı yıkama" (Reşadiye´de bir düğün geleneği) sırasında ağlayarak, mani yakmış boyle:

"abum abum kız abum
sensin sebebim abum"
beni yaktın sen abum" diye..

Çakır usta ve Ali KAYA da bu sözlerden esinlenerek, bu türküyü yöremiz kültürüne ve türküler hazinemize kazandırmışlardır.

<strong>Abum Abum</strong>

Öğretmene varamadım,
Naylon çorap giyemedim
Muradıma eremedim

alıntı

Abum abum kız abum
Gözün kör olsun abum
Beni yaktın sen abum
Allah'ından bul abum

Beni çobana verdiler
Onbin liramı yediler
Günahıma da girdiler

Çakır Usta - Tokat

----ABUM ABUM TÜRKÜSÜ
(ÖĞRETMENE VARAMADIM)

Yıl 1964. İlçemizin Hatipli Köyünde orta boylu, kumral saçlı, siyah gözlü, güzel bir kız yaşamaktadır. Bu kız, daha küçük yaşlarda öğretmene varma özlemiyle yetiştirilmiştir. Annesi, çocuğunu; A benim öğretmene layık kızım, seni öğretmene vereceğim... gibi sözlerle yönlendirmektedir. Ancak, kız büyüyüp gelinlik çağına gelince köyün zenginlerinden birinin çobanlık yapan oğluna nişanlanır. Aynı zamanda köyde öğretmen okulunu bitiren bir genç de bulunmaktadır. Kız, bu gence sevdalıdır. Bu sevda yüzünden nişanlısından ayrılır. Fakat, bu kez de öğretmenin babası, oğlunu köy kızıyla evlendirmek istemez; çünkü, oğlunu şehir kızıyla evlendireceğine yemin etmiştir.

İlk kısmeti çoban olan genç kız, ailesi tarafından aynı köyden bir başka çobanla evlendirilmek istenir. Düğün hazırlıkları başlar. Düğün günü gelir çatar. Kız başı yıkanır. Adet gereğince başı yıkanan kız, köyün çevresinde gezdirilir. Bu gezi sırasında gelinin mani söylemesi gerekir. Kız, öğretmene sevdalı olduğu için mani yerine sevdasını şu türküyle dile getirir;

Öğretmene varamadım
Naylon çorap giyemedim
Karyolada yatamadım
Abum abum gız abum...

Bu hüzünlü ağlayıştan çok etkilenen zurnacı Çakır Usta, aşağıdaki türküyü yakar. Türkü, Çakır Usta aracılığıyla çevre köylerde de söylenmeye başlar.

Öğretmene varamadım
Naylon çorap giyemedim
Muradıma eremedim

Abum abum gız abum
Sebebim sensin abum
Gözün kör olsun abum

Yorgan yastık çul hasır
Yatılmaz huşur huşur
Karyolada yatak hazır

Abum abum gız abum
Sebebim sensin abum
Gözün kör olsun abum

Çobana verdin gördün mü?
Onbini yedin doydun mu?
Kana kana uyudun mu?

Abum abum gız abum
Sebebim sensin abum
Gözün kör olsun abum

Beni çobana verdiniz
Onbin liramı yediniz
Günahıma da girdiniz

Abum abum gız abum
Sebebim sensin abum
Gözün kör olsun abum

Şu Niksar'a varsalar
Öğretmeni bulsalar
Şu halimi görseler

Abum abum gız abum
Sebebim sensin abum
Gözün kör olsun abum
Son Düzenleme: 04 Ara 2010 23:24 yazan niksarhuseyingazi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
  • Sayfa:
  • 1