22 Kasım 2014, Cumartesi

Yazı Boyutu
Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

Yöresel Türkülerimiz ve Hikayeleri
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Deli Şükrü Türküsü ve Hikayesi

Deli Şükrü Türküsü ve Hikayesi 21 Ağu 2009 17:32 #350

• niksarhuseyingazi
  • niksarhuseyingazi's Avatar
  • Administrator
  • Gönderiler: 1039
  • Teşekkür Sayısı: 1
  • Başarı: 2
DELİ ŞÜKRÜ TÜRKÜSÜ

Deli Şükrü Reşadiyenin Kızılcaören Köyünden Hacı Osmanoğullarındandır. Küçük yaşta babasını kaybetmiş ve amcasının yanında büyümüştür. Hamdi adında bir erkek ve beş tane de kız kardeşi vardır.

Cumhuriyetin ilanından önceki yıllarda, Osmanlı Devletinin idare tarzına göre Deli Şükrü yöremizde Mıntıka Müdürlüğü yapmaktadır. Görevli olduğu süre içinde daima fakirden, garibandan yana olmuş, zorbaların da korkulu rüyası haline gelmiştir. Yörede “fakir babası olarak tanınmıştır. Deli Şükrü'nün bu davranışları zorbaların zoruna gider, fakat birşey de yapamazlar. Bundan kurtulmak için Deli Şükrü'yü Sivas Valisi Reşit Paşaya şikayet ederler. Vali'yi öyle doldururlar ve kendilerine öyle acındırırlar ki Vali olayı yerinde incelemek üzere ilçeye gelir. Hazırlanan komplo gereği Deli Şükrü suçlu bulunarak Bayburt'a sürgün edilir. Zorbalar Bayburt'u da az bularak Sivas'a götürmeyi başarırlar ve hapsettirirler.

Deli Şükrü hapiste yatarken Sivas eşraflarından birisi Vali Reşit Paşa'ya bir at hediye eder. At huysuz olduğu için kimse binemez. Birçok kişi dener; fakat, hiç kimse ata binmeyi başaramaz. Buna binse binse biniciliği ile meşhur olan Deli Şükrü biner derler. Durum Reşit Paşa'ya ulaşır. Vali Reşit Paşa, Deli Şükrü'yü getirtir, ata binmesini ister; ancak, Vali'nin çevresindekiler Deli Şükrü'nün kaçabileceğini söylerler. Vali bu tür endişeleri kabul etmez. Ne pahasına olursa olsun Deli Şükrü'yü ata bindirir. Deli Şükrü atın yelesinden tutar, atı sever, okşar ve bir sıçrayışta ata atlar, gözden uzaklaşır. Arkadan dedikodular başlar, birçoğu Deli Şükrü'nün gelmeyeceğini söylerler; fakat, Deli Şükrü, dedikoduları haksız çıkartarak geri döner. Reşit Paşa, Deli Şükrü'nün bu mertçe davranışını takdirle karşılar. Deli Şükrü'yü yanına çağırtır, gönlünü alır ve birkaçta hediye vererek affettiğini söyler.

Zenginin delisi, fakirin velisi Deli Şükrü hapisteyken halk ona sevgisini aşağıdaki şekilde dile getirmiştir.

Konaklar yaptırdım Uzun Çarşıya
Camlı pencereleri karşı karşıya
Haber anlatamadım Reşit Paşaya

Gelme emmim, gelme, dönmem geriye
Beni sürgün ettiler Angıldere'ye

Atımı çektim de binek taşına
Elim yetişmiyor eyer kaşına
Benden selam söylen Hamdi gardaşa

Kır atımda kirim kirim kişniyor
Beş bacım var evde nakış işliyor
Bilmem Hamdi kardeşim nişliyor

Deli Şükrü derler namı var idi
Mağripten maşrıka şanı var idi
Bahar geldi karlı dağlar eridi

Gelmem emmim, gelme, dönmem geriye

Rafet Duman-Refik Akpınar Deli Şükrü

Deli Şükrü (Damla Yıldırım)

Sevda Gül - Deli Şükrü
Son Düzenleme: 04 Ara 2010 23:04 yazan niksarhuseyingazi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
  • Sayfa:
  • 1