24 Mayıs 2018, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Galeri
 
Önceki Sonraki
Niksar Yakınca ( Bideze ) Köyü
Niksar Yakınca ( Bideze ) Köyü
---------
Yakınca, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi,
Köyün eski adı, Bideze'dir. Bu ismin köye gelen kişiler tarafından verildiği sanılmaktadır. Köyü ilk kuran ve yerleşen büyük ihtimal Rumlar ve Ermenilerdir. Çünkü tarihi çeşme, (ağaçoluk) kitabesi yoktur fakat köyde kimse yapıdığı tarihi bilmemekte hatta kaynağı bile bilinmemektedir. Köyde, Kale Ardı denilen bir mevki olması ve buranın bu şekilde anılması burada bir kale varlığına işaret etmektedir. Kaleye benzeyen ve hakim bir noktada bulunan mekânda bir de mağara bulunmaktadır. Bu da gösteriyor ki, burada bir kale bulunmaktadır. Köyde yapılan resmi ve gayri resmi kazılarda eski Rum paralarına ve mezarlarına rastlanması burda Rum yerleşmesinin olduğunu kanıtlar. Ayrıca 1939'da olan depremde ciddi kayıplar verilmiş tarihi eserler yok olmuştur. Kilise Yeri denilen bir mevkinin olması burada bir kilisenin olduğuna işarettir; ayrıca kalıntılarına rastlanır. Şimdiki halkın buraya gelmesi, bilinen bir zamanda olmuştur. Hasan Kabakçı'nın dedeleri ilk defa yerleşmiş, daha sonra Kel Hasanoğulları ilk başta kışlak olarak kullanmış daha sonra Kurtuluş Savaşı başlayınca tamamen yerleşmişlerdir. Celepoğuları kabilesinin gelmesi de aynı yıllara rastlar. Daha sonra diğer kabileler gelerek, köyü oluşturmuşlardır. köyde bazı lauplar var mesela aliağalar,imamlar(keller),keşgözler,batılağalarlar.dursunlar,şevketler,kirkolar,çırahlar,zibiller,başka lauplar da vardır

Kültür,
Köyün çok eskiden beri süregelen bir çok gelenek ve göreneği vardır, fakat bunlar unutulmaktadır. Köyün düğünlerinde ve önemli gecelerde etkinlikleri vardır.Köyün kültürü çevre kültürlerden etkilenmiştir.Köyde çeşitli lakaplar vardır,mesala alalar,şerketler,imamlar(keller),acemler,batıllar,keşgözler,folmahiller,cücük salimler keş mehmetler bekirağalar,çerkezler,külükler,kerim ağalar,kirkolar

Dede ve Kızları Orta Oyunu,
İhtiyar adam, geçim sıkıntısı yaşar ve kızları satar. Askerden aağabeyi (arap) gelir, kızları sorar, o da anlamazlıktan gelir. Ne 'tuzları mı?' der. Arap buna sinirlenir ve babasını vurur. Kızlar gelir, ağlamya başlarlar; sonra dedeyi kaldırmak için bir imam bulunur ahaliden. O da okur, üfler, dede ayağa kalkar. Kız kılığına girmiş erkekler babasından bıktıkları için dirilmesini istemezler ve imamı döverler. Ondan sonra oynamaya başlarlar. Ekibin başında zilli vardır; çocukları korkutur. Damadın akrabalarının evine gidilir ve bu oyun sergilenir ve bahşiş alınır. Düğünlerde, damat hamama götürülür ve onun arkadaşları ve köy ahalisi hamam etrafında harmanda güreşirler. Birinciye ödül verilir. Uzun kış gecelerinde ferfeneler düzenlenir. Ferfene:kahve ahalisi, bir koyun, keçi neyse alır; o kavrulur ve afiyeetle yenir. İsteyen eve de götürür.

Kadınlar da dini sohbetlere gider. Komşuluk faaliyetleri gerçekleştirilir. Ramazan günlerinde her aile bir gün bütün köyü ya da akrabalarını davet eder, böylece bir kaynaşma olur. Teknoloji ile birlikte adetler kaybolmaktadır.

Yemekleri,
Keşkek bat, dolmaiçi, yahni, sulu tevek, sarma lahana ve pırasa sarması, toyga çorbası,bulgur pilavı,tarhana,aşlık çorbası

Örf ve adetlerimiz ,
Yakınca köyü; devletine, vatanına, milletine bağlı Türklerin yaşadığı şirin bir Niksar köyüdür. Köy, ehli sünnete bağlı Sünni Hanefi mezhebindendir. Düğün, nişan, dini ve millî günlere özgü adetler uygulanır. Köye, halk arasında "Bideze" denir.KÖYÜMÜZ TÜRK KÖYÜ OLUP SÜNNİ HANEFİ MEZHEBİNDENDİR.

Coğrafya,
Tokat iline 78 km., Niksar ilçesine 24 km. uzaklıktadır. Köyün etrafı hilal şeklinde bir dağla çevrilidir. Güneyde Sümbüllü dağı, doğuda Sivri dağı ile çevrilidir. Diğer yanları ise, köyün arazileri oluşturur. Yaklaşık 2000 dönüm bir araziye sahiptir. Yeteri kadar ormanı vardır; bunun büyük bir bölümünü çam ormanı oluşturur.

İklim,
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus,
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 515
2000 357
1997 481

Ekonomi,
Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Tarımda; tütün, buğday, bağcılık, soğan, şeker pancarı büyük yer tutmaktadır. Özellikle son yıllarda soğan üretiminde bir hızlanma vardır. Hayvancılık da git gide ölmektedir. 1950'li yıllarda, 20 ailede küçükbaş sürüsü varken şimdi ancak 5 ailede vardır. Büyükbaş hayvancılık da giderek ahır hayvancılığına dönüşmektedir. İşçi alımlarının artması ile artık işçi köyü haline bir dönüş vardır. Artık emekli olan, köyüne gelecek ve emekli köyü olacaktır. Tarım hayatı bitmektedir.

Muhtarlık ,
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hulusi Öztürk
1999 - Gazi Özdemir
1994 - Hayri Dinçel
1989 - Hayri Dinçel
1984 - Durmuş Özdemir
1979 - Şakir Dinçel
1974 - Fazlı Başkan
1970 - Şavgı Aydın
Altyapı bilgileri ,
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
http://tr.wikipedia.org
Tarih: 04 May 2010
İzlenme: 5093
Boyut: 600 x 450 / JPG
Dosya Boyutu: 41,07 KB
( Oy Yok )
DatsoGallery By Andrey Datso
Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün234
mod_vvisit_counterDün1264
mod_vvisit_counterBu Hafta3979
mod_vvisit_counterBu Ay33838
mod_vvisit_counterToplam16468464

Şu anda 42 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız