24 Mayıs 2018, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Teşekkürler Yeşil Niksar Gazetesi...

yesilniksar

Yeşil Niksar Gazetesi Köyümüzü ve Hüseyin Gazi Türbesini gündeme getirmiştir.

Yeşil Niksar Gazetesi Hüseyin Gazi Türbesi İlgi Bekliyor ve Hüseyin Gazi'nin Türbesi Ne Zaman Onarılacak? haberlerimizi kaynak göstererek BAŞKAN NE YAPMAK İSTİYOR?.- 2- haberini yapmış ve Hüseyin Gazi'nin türbesinin onarılmasını gündeme taşımıştır. Böyle önemli bir konuyu gündeme taşıdığı için Yeşil Niksar Gazetesi sahiplerine ve çalışanlarına teşekkür ediyor, haberi aşağıda aynen yayınlıyoruz.

BAŞKAN NE YAPMAK İSTİYOR?.- 2-

NİKSAR BELEDİYE BAŞKANI NE YAPMAK İSTİYOR?. 2. BAŞLIKLI YAZIMIZDA YİNE ÇOK ÇARPICI, "ÇARPIKLIĞI" ORTAYA KOYUYORUZ. NİKSAR HÜSEYİN GAZİ KÖYÜ İNTERNET SİTESİNDE GEZİNİRKEN DİKKATİMİZİ ÇEKTİ, İNTERNET SİTESİNDE HABER AYNEN AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR.

"Hüseyin Gazi'nin Türbesi Ne Zaman Onarılacak?

Son Güncelleme: Cumartesi, 02 Nisan 2011 23:44 Cumartesi,

02 Nisan 2011 22:30 "

Bu başlıkla yayınlanan haber halen Hüseyin gazi Köyü İnternet sitesinde bulunmaktadır. Bu Haber Niksar Danişmend Gazetesinde 4. Ekim 2010 tarihinde yayınlanmış ve aşağıdaki şekildedir.

"Hüseyin Gazi Türbesi İlgi Bekliyor

04Ekim2010, 05:34 Sedat Gümen

Tokat İl Dahilinde Mezarlıkları Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Veysel Şahin Niksar'daki mezarlıklarla ilgili çalışmalarda bulunarak yetkililerin harekete geçmesi için çağrı yaptı.

Tokat İl Dahilinde Mezarlıkları Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Veysel Şahin Niksar'da bulunan mezarlıklarla ilgili çalışmalarda bulunarak yetkililerin harekete geçmesi için çağrı yaptı. Niksar'da bulunan Melik Ahmet Danişmend Gazi'nin kardeşi Hüseyin Gazi'nin mezarını, Belediye Başkanı Duran Yadigar'la ziyaret eden Dernek Başkanı Şahin, türbenin onarımı için Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'a başvuracağını ifade etti. Başkan Yadigar'ın vermiş olduğu destekten de memnun olduğunu ifade eden Şahin: "Bu hususta bize yardımcı olan Niksar Belediye Başkanımıza ve ekibine göstermiş oldukları hassasiyettin yanı sıra bu türbenin kısa zaman da onarılması için verdiği destekten dolayı teşekkür ederim" dedi.

Mezarlıkların önemine değinen Dernek Başkanı Şahin: "Eninde sonunda bu mezarlıklara herkes gelip yatacaktır. Ruhumuzu teslim ettikten sonra herkesin uğrayacağı yerdir burası. Atalarımıza saygı duyulmasını istiyor, halk ve kurumların buralara sahip çıkmasını bekliyoruz." dedi.

Yukarıdaki haber yapılmış ve habere bir vatandaş yorum yapmış, yoruma bakınız!.

vatndaş (0) 04Ekim2010, 14:43

aslını ve atalarını unutmak en büyük ihanettir sayın baskanı bizde bu konudaki hassasiyetinden dolayı kutluyorum. inanıyorumki her gecen gün niksara niksarlıya dahada bğyğk güzellikler katacak"

Haber yapılıyor; Belediye Başkanın yağdanlıkları hemen iş başında! Önemli bir yorum yazıyor!.

Haberde yazıldığı gibi, Hüseyin Gazi KİM?. Niksar'ın Fatihi Melik Ahmet Danişmend Gazi'nin kardeşi.

Tokat'ta yayın yapan "TOKAT GAZETESİ" de aynı haberi ele alıyor ve "HÜSEYİN GAZİ MEZARLIĞI VE TÜRBESİ'NİN ONARILMASI TALEP EDİLECEK" diyerek haber yapıyor.

Haberin yapılışı;

TOKAT GAZETESİ - Tarih: 02 Ekim 2010

HÜSEYİN GAZİ MEZARLIĞI VE TÜRBESİ'NİN ONARILMASI TALEP EDİLECEK

Niksar ilçemizdeki Hüseyin Gazi mezarlığı ve Türbesi'nin bakım onarımı için talepte bulunulacak. Tokat Mezarlıklarını Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Veysel Şahin, Niksar ilçemizdeki mezarlık ve türbe için hareke geçti.

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar ile birlikte Hüseyin Gazi Mezarlığı ve Türbesi'nin olduğu alana giden Veysel Şahin buraların bakım ve onarımı için Vakıflar Genel Müdürü hemşehrimiz Yusuf Beyazıt'a bilgi sunacaklarını söyledi. Şuanki durumu fotoğraflandırıp Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ulaştıracaklarını anlatan Veysel Şahin kendilerine yardımcı olan Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar'a, Niksar Kaymakamı Uğur Turan ile Tokat Valisi Şerif Yılmaz'a teşekkürlerini dile getirdi.

Bugün tarih 19.08.2011. Niksar Danişmend Gazetesinde 4-Ekim -2011 tarihinde, "TOKAT GAZETESİ"nde 2 Ekim 2011 tarihinde haber olan ve güzel ve şirin köylerimizden Hüseyin Gazi Köyü İnternet sitesinde yerini alan;

"Hüseyin Gazi'nin Türbesi Ne Zaman Onarılacak? "

Son Güncelleme: Cumartesi, 02 Nisan 2011 23:44 Cumartesi, 02 Nisan 2011 22:30

Başlıklı haber ilginç ve düşündürücüdür.

HÜSEYİNGAZİ MEZARLIĞI VE TÜRBESİ NE ZAMAN ONARILACAK?

Tokat Gazetesi internet sitesinde 2 Ekim 2010 tarihinde, Niksar Danişmend Gazetesinde 4 Ekim 2010 tarihinde yayınlanan haberleri aşağıda aynen yayınlıyoruz. Niksar Belediye Başkanımız Duran YADİGAR'a ve Tokat Mezarlıklarını Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Veysel Şahin'e konuyu gündeme getirdikleri için teşekkür ediyoruz.

Ancak aradan geçen altı aya rağmen herhangi bir gelişme olmamıştır. Yetkililerden Hüseyin Gazi Türbesinin bakımını yaptırmalarını ve mezarlığın yolunun düzeltilmesi için çalışmalara bir an önce başlamalarını bekliyoruz.

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar ne yapmak istiyor? -2-Başlıklı haberimizi okuyucularımızın takdirine sunuyoruz.

Niksar'ın Fatihi Melik Ahmet Danişmend Gazi Türbesi onarım beklerken ve günde onlarca, hatta yüzlerce yerli ve yabancı insanları ağırlarken, bakım bekliyor ve Başkan TV lere Gazetelere boy boy resimler çektirip şov yapıyor Niksar'ın şanlı tarihinin Komutanının yattığı alan temizlik ve onarım bekliyor. Başkan burayı bırakmış, bu kez Hüseyin Gazi Hazretlerinin mezarı başında, yine Gazetelere artistlik resimler çektirerek haber yaptırıyor!. Bu iki büyük Komutan'ın mezarlıkları ilgi beklerken, tarihi değerler yok olmakla yüz yüze iken, ne yapılıyor?. Bu sorunun cevabı çok önemli, bu sorunun cevabını bilene özel ödül vereceğiz!... Bu sorunun cevabını "BAŞKAN NE YAPIYOR? -3- yazacağız.

Niksar'ın şanlı tarihindeki 2 önemli komutanın Türbelerini onarmayan, bakımlarını söz verdiği halde yapmayan, yaptıramayan Niksar Belediye Başkanı bir başka Gazetecilik şovunu, Niksar'dan 30 kilometre uzaklıktaki bir başka mezarlıkta yapıyor.

Aşağıdaki haberi bizler yaptık, tekrar unutulmamak kaydı ile sunuyoruz.

NİKSAR BELEDİYE BAŞKANI DURAN YADİGAR NİKSAR'DAN 30 KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ, Eğricesu Yaylası, Bığırman MEVKİİNDEKİ MEZARLIĞA GİDEREK" BU MEZARLIĞA NİKSAR BELEDİYESİ OLARAK SAHİP ÇIKACAĞIZ" DEDİ.

Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGÂR ; "Geçmişini bilmeyen toplumlar geleceklerini inşa edemezler", DİYORDA, NİKSAR ŞEHİR MERKEZİNDEKİ VE NİKSAR'IN FATİHİ MELİK DANİŞMEDN GAZİNİN TÜRBESİNİN BULUNDUĞU ALANDAKİ REZALETE NE DİYOR, HALKIMIZ ONU MERAK EDİYOR!..

NİKSAR'IN FATİHİ MELİK AHMET DANİŞMEND GAZİNİN TÜRBESİNİ VE MEZARLIĞI FARK ETMEYİP 3O KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ BİR MEZARLIĞA İLGİ GÖSTERMESİ İNSANLARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR. İŞTE İKİ BENZERİ MEZARLIK VE SONUÇLARI.

İki farklı haber var, bir tanesi Yeşil Niksar Gazetesi ve Yörenin Sesi gazeteleri ile yesilniksar.com adlı sitede yer aldı, diğeri Belediyenin kendi internet sitesinde ve Tokat'ta yayınlanan gazetelerde yer aldı.

Yukarıda 3 farklı haber Belediye Başkanı Duran Yadigar'ın duyguları ile oynayan haberleridir.

Niksar Belediye Başkanı sen sana verilen görevleri layıkı ile yaparsan Niksar kazanacak, Niksar'lı mutlu olacaktır. Gazetelere, TV lere boy boy resimler çektirerek gündemde kalmak ve" vatan kurtaran aslan" edası ile şov yapmak olmuyor!. Yaptırdığın haberi ele aldık ne demişsen, dediklerini yapmamışsan bunları teker teker ele alacağız.

"Turizmin Parlayan Yıldızı Niksar" sözlerini kullanarak yine TV lerde Gazetelerde boy boy resimler çektiriyorsun haftanın 5 günü Niksar dışına çıkıyorsun, bunların mutlaka bir nedeni olmalıdır!, çok derinlere dalmadan bunların cevabını bekliyoruz.

Doğru yaptığın her iş Niksar'a + getirmektedir, yaptığın her yanlışın bedeli ise Niksar'a ve çevrene çok zarar vermektedir.

Güzellikler var ise bunları ilk defa Niksar olarak yaşamalı ve tatmalıyız, riskler ve sıkıntılar var ise de bunları birlikte göğüsleyip el birliği ile aşmalıyız. Sana Niksar'dan ve Niksar'lıdan fayda vardır, seni Niksar'lı seçti, Tokat'lara, Samsunlara, Ankara'ya, İstanbul'a giderek oradaki pırıltılı ışıklarda fayda bulamazsın.

Kaynak: Yeşil Niksar


BAŞKAN NE YAPMAK İSTİYOR?.- 3-

NİKSAR BELEDİYE BAŞKANI NE YAPMAK İSTİYOR?. 3. BAŞLIKLI YAZIMIZDA FARKLI BİR "ÇARPIKLIĞI" ORTAYA KOYUYORUZ.

                Niksar'ın bir zamanlar anısına Kültürel faaliyetler yapılan Erzurumlu Şair Emrah'ın mezarına saygısızlığı ortaya koyuyoruz.

                Erzurumlu Emrah'ın Kabri eski Belediye Başkanı rahmetli Selahattin Hançer döneminde yapılmıştır. Şairleri, Ozanların ve kültür sevdalılarının Niksar'a geldiklerinde uğradıkları güzel bir alanda yatıyor Emrah.

                1985 li yıllarda yapılan Şair Emrah'ın Türbesi daha sonraki yıllarda herhangi bir onarım yapılmamıştır. Uzun yıllar Emrah'ın anısına Niksar'da Kültürel faaliyetler düzenlenmiş, Başkanlar değiştikten sonra   Kültürel faaliyetler bu noktada son bulmuştur.

                Erzurumlu Emrah ülke genelinde iyi tanınan önemli bir Hak Şairidir. Karşıbağ mahallesinde Acun Kızı ile evlenmiş, Karşıbağ mahallesinde ikamet ederken buradaki evinde vefat etmiş halen, Şair Emrah mahallesinde kendine ait bir yerde ebedi istirahatgahında yatmaktadır.

                Emrah'ın türbesinin yanında 2010 yılında iki tane mezar daha bulunmaktadır, Şair ve yazar Cahit Külebi ve eşinin mezarları. Cahit Külebinin mezarının Niksar'a taşınma teklifi, onun sevenler tarafından Belediye Başkanı Duran Yadigar'a yapılmış, Başkan yapılan teklife olumlu cevap vererek kendisine bir anıt Mezar yapılması sağlanmıştır.

                1985 yılında Erzurumlu Emrah'ın türbesi yapılmış o tarihten bugüne kadar mezarlıkta herhangi bir tadilat ve ya düzenleme yapılmamıştır. Belediye Başkanı Duran Yadigar, Cahit Külebi ve eşinin mezarına gösterdiği ilgiyi Hak   Şairi Emrah'a göstermemesi insanların dikkatini çekiyor. Yıllarca türbe içinde ve dışında onarım bekleyen alanlar Başkan Yadigar'a söylendiği halde bugüne kadar ilgisiz kalması düşündürücüdür.

                Şair Külebi'nin ANIT Mezarı yapılırken kırılan, dökülen Emrah'ın mezarı'da onarılabilirdi!, madem o zaman yapılamadı, "Turizm'in parlayan Yıldızı Niksar " sloganı söylenmeye başladıktan sonra hiç değilse yapılabilirdi!, halen onarımı, mezarının üstündeki acı görüntü düzeltilebilirdi!. Neden yapılmıyor?. "Halk" Şairliğinden" Hak" Şairliğine geçtiği içinmi yapılmıyor?. " GÖNÜL GURBET ELE GİTME, YA GELİNİR, YA GELİNMEZ, HER GÖLÜNE MEYİL VERME, YA SEVİLİR YA SEVİLMEZ." Diyen Hak şairinin şiirlerini Türk Halk Müziğinin güçlü sesi Yıldıray Çınar Türk Halk Müziğine kazandırmıştır.

                Şair Emrah'ın yanına, Cahit Külebi'nin Anıt Mezarı yapılmış, anıt mezarın hemen alt kısmında tahrip olmuş, çöplük içinde KİM YATIYOR?, Başkan Duran Yadigar'a hatırlatmak isteriz. Cahit Külebiye Anıt Mezar yaptıran Yadigar; Çöplük haline gelmiş alanda AHİ PEHLİVAN, (IŞIK TEKKESİ) bulunmaktadır!. Bu utanç tablosu bir anı olarak hafızalarda yerini alacaktır!...

                AHİ PEHLİVAN Türbesi yerle bir olmuş ve etrafında çöpler bulunuyor, ama tepesinde Cahil Külebinin Anıt Mezarı konmuş, tarihe, Turizm'e sahip çıkan Belediye Başkanı tarihe altın sayfalar açmış bu Toprakları bize emanet etmiş insanlara saygısızlık yapılarakmı devam edecektir?.

                Niksar'ın Fetin zamanında ünlü komutanlardan Alaybey'in mezarıda çökmüş durumda, mezar taşları kırılmış bir şekilde kaybolmakla yüz yüze iken yine gerekli küçük bir çalışma ile eser kaybolmayacak şekilde temizlenmiş ve eserin korunması için çeşitli destek verilmiştir.

                Melik Gazi Türbesinde 3-4 tane taş eserin kaybolmaması için Cemalettin Bilgin ve Atalay Karahan küçük bir çalışma ile taşların korunmasına destek vermiştir.

                Niksar Beleidyesinin görevlerinden bir tanesi de Mezarlıklara sahip çıkmaktır, Melik Gazi Türbesi de aynı alanda olduğu için buranın korunma görevi de Niksar Belediyesine aittir. Tarihe atıfta bulunup, siyasi rant sağlamaya çalışanlar, Tarihe saygıları var ise bunun bakım ve onarımını yapmaları, korumalarınıda yapmak sorumluluğundadır.

                Niksar Melik Gazi Türbesindeki sıkıntılar giderildikten sonra, kardeşi Hüseyin Gazi Türbesi'de işi konuşmaya boğmadan mütevazi bir Mezar yapılmalıdır.

                Hüseyin Gazi Hazretlerinin Mezarı yapılmadan önce, Şair Emrah'ın yanıbaşın da, Cahit Külebinin alt kısına gelen AHİ Pehlivan Türbesi temizlenmelidir, Çöp yığınlarını o bölgeye atan insanlar utanmıyor, ama Belediye de o bölgedeki pisliği temizlemekten uzak bir anlayışta.

                Burada; ebedi istirahatgahların da yatan insanların ruhunu incitmek için bir gayret içinde değiliz, Dini, Tarihi, insanların iyi niyetini kullanarak reklam yapanlara, insanları yapılmayan çalışmalar için yapılmış gibi uyutmaya çalışanları insanların görmesini istiyoruz.

                Yapılmak istenen işlerin toplam ekonomik değeri birkaç bin lirayı geçmeyecek değerdedir, ama bu yapılacak işlerin manevi değeri hiçbir şeyle kıyaslanmayacak kadar önemlidir.

                Bir önceki haberlerden kısa alıntılarla tekrar okuyucuların taktirine sunuyoruz.

                Niksar'ın Fatihi Melik Ahmet Danişmend Gazinin Türbesine gereken özeni göstermeyip, 30 kilometre uzaklıktaki Eğricesu Yaylası, Bığırman mezarlığına göstermesi, bu mezarlıkta çekilen resim öncesi, 2010 yılında Hüseyin Gazi Köyündeki, Hüseyin Gazi Türbesine giderek burada resim çektirip haber yaptırması ve sonrasında hiçbir çalışma yapmaması insanların kafasını karıştırmakta, Belediyenin tam karşısındaki Şair Emrah'ın Türbesinin onarılması gereken alanları onarmayıp, Ankara'da daha önce defnedilen ünlü Ozan Cahit Külebi'nin mezarını Niksar'a getirtip, eşi ile birlikte onlara güzel bir anıt mezar yapmaktan kaçmaması da düşündürücüdür!.

                Başkan Yadigar yapması gereken hizmetleri yapmayıp, farklı alanlara giderek ve insanların dini ve milli duyguları ile oynadığı alanlarda neden haber yaptırmaktadır?.

                Hüseyin Gazi Hazretlerinin Türbesinin yapılması mutlaka sağlanmalıdır, Eğricesu Yaylası Bığırman mevkiindeki mezarlıklarında mutlaka yok olmaktan kurtulmalıdır ancak; Niksar'ın Fatihi Melik Gazi Türbesi şehrin içinde ve içler acısı hali ile insanların en çok ziyaret ettiği bir bölgedir. Belediye ilk yapacağı hizmet Melik Gazi Türbesinin etrafını temizlemek, bu bölgeyi sürekli temiz tutmak ve çevre düzenlemesine dikkat etmek olmalıdır.

                Şair Emrah Mahallesinde, Hak Şairi Emrah'ın kabrinin yan tarafına defnedilen Cahit Külebi ve eşine yapılan anıt mezarın yanında, Niksar'da evlenen, Niksar'da yaşarken ölen ve Niksar'da defnedilen Hak Şairinin Türbesinin onarılmaması, etrafındaki kırılmış Mermerlerin görüntüsü, mezarın içinin bakımsızlığı halk arasında farklı anlaşılmalara neden olmaktadır!..

                Şair Emrah'ın Türbesinin onarılarak düzenlenmesi, mezarının tertemiz olarak gözükmesi çokmu önemsiz?. Belediye Başkanı Duran Yadigar'a sormak gerekir!...

                Habere ait fotoğraflar için tıklayınız....

Kaynak: Yeşil Niksar

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş

Yorumlar   

 
+1 #3 kadri 24-04-2012 09:57
Bu nasıl zihniyet ki atasının mezarını yaptırmak için bile belediyeden yardım istiyorsunuz,ma lboro sigarasına günde 6 tl vereceğinize 1 aylk sigara paranızla tüm hüseyingazi köyünün tüm mezarlaını yaptırırsınız biraz insaf edin,mezar iki yılda mı bu hale geldi ondan önce niksarda belediye yokmuydu,bence siyaset yapıyorsunuz,am a bu mübarek insanları siyasete alet etmeyin...
Alıntı
 
 
+1 #2 niksarlı62 26-02-2012 16:04
ya cok merak ettim.
hüseyingazi türbesi niksarın mahallesin demi?
benim bildiğim hüseyin gazi bir köy. resmi olarak niksar belediyesi sınırları içinde değil. o türbeyi yaptırmak niksar belediyesinin işi değil ki?

sizin köylünüz tokat belediye başkanı. o yaptırsın. ona neden bağırmıyorsunuz?
ya da söyleyin valiye yaptırsın. ya da niksar kaymakamına.
yanlış yerde arıyorsunuz çarenizi beyler.
Alıntı
 
 
-1 #1 MUTLAKA YAPILMALI 22-08-2011 05:34
Hüseyin Gazi türbesi mutlaka yapılmalıdır, Belediye Başkanın süslü sözleri bu değerlere sahip çıkacağı anlamı taşımaz, onun başka işleri vardır, Niksarla ilgisi olmayan cahit Külebiye anıt mezar yaptırmak onu mutlu eder, Melik Gazi ve kardeşi Hüseyin Gazi hazretlerini ancak reklam amacı ile sözde kullanır, bu eserleri yapacak babayiğitler bulunacaktır hemde kısa zamanda, başarılar dileriz.
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün245
mod_vvisit_counterDün1264
mod_vvisit_counterBu Hafta3990
mod_vvisit_counterBu Ay33849
mod_vvisit_counterToplam16468475

Şu anda 44 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız