21 Ocak 2019, Pazartesi
   
Yazı Boyutu

Niksar Ayvaz Suyu Üzerinde Oynanan Büyük Sahtekarlık

niksar su cesit

Niksar Ayvaz Suyu Üzerinde Oynanan Büyük Sahtekarlık...

Niksar'ın en önemli değerlerinden birisi olan “Ayvaz Suyu”nun sahtekarlık ve isim benzerliği yapılmak suretiyle Yozgat'ta satışının yapıldığı bildirildi.

Olayın duyulması üzerine duruma sert tepki gösteren Niksar Belediyesi, konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Olayla ilgili olarak Niksar Belediyesi resmi web sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bilindiği gibi yer kürenin Doğu-Batı, Kuzey-Güney geçiş güzergâhlarının merkezinde Anadolu coğrafyası bulunmaktadır. Anadolu'nun Kuzey kenarının en önemli geçit noktalarından biri ise Niksar'dır. Bu tarihi kent, Kelkit Vadisinin ovaya dönüştüğü Canik ve Dönek Dağları arasında ve tarihi ipek yolunun geçtiği stratejik bir coğrafyada bulunuyor. Bu tarihi kent, asil insanlarıyla, verimli topraklarıyla, yaylalarıyla ve sularıyla bilinmektedir.

Evliya Çelebi'nin seyahatnamesine giren su, Niksar Belediyesinin tapulu arazisinden çıkmaktadır. Niksar İmar alanında içinden çıkan suyu, 1969 Yılından itibaren Niksar Belediyesi kamu yararına kullanılmaktadır. Yap İşlet Devret Modeliyle ve Devlet yardımlarıyla yapılan Tesisler de şişelen su Niksarlılar için önemli ve özellikli bir yerdedir.

Son bulunan Mozaiklerle 2000 yıldır bu coğrafyanın en önemli değerleri arasında bulunan AYVAZ SUYU'nun marka değerinden faydalanmak isteyen ve halkımızı kandırmaya yönelik şekil itibari ile AYVAZ SUYU'na benzeyen, benzetilen “NİKSAR DOĞAL KAYNAK SUYU” markasıyla YOZGAT merkezde üretim yapan sahte bir su Yozgat ve Tokat başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi Piyasasına sunulmuştur.

Etiket örneklerinde Niksar da üretildiğini belirterek sahtekârlık yapan bu şebekeyle mücadelemiz suyun piyasadan toplatılması, idari ve yargı yolları ile devam etmektedir. Bölgemizin ve ülkemizin en önemli değeri olan AYVAZ suyumuza sahip çıkacağımızı halkımızın bilmesi gerekmektedir. Suyun toplatılması için gerekli yasal hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Suyumuzun marka değerini düşürecek ve tamamen farklı bir yerde üretimi yapılan, suyumuzla hiçbir ilgisi bağı olmayan bu girişim marka sahteciliği olduğunu, Yapılan sahtekârlıklara halkımızın prim vermemesi satın almamasını diliyoruz.

Yozgat piyasasında yaptığımız araştırma ve çalışmalarda GÖKKAYA denilen bir mevkiinde uygun almayan fiziksel şartlarda Niksar AYVAZ suyu marka etiketine yakın bir etiketi kullanarak bir şirket kuruluyor ve tam olarak ismi “NİKSAR KAYNAK SULARI DAĞITIM SANAYİ LİMİTET ŞİRKETİ”. Bu şirket uyduruk bir marka oluşturarak atıl vaziyette bir fabrika alınmış olup üretim yaparak, Niksar Ayvaz suyu diye piyasaya sürmektedir.

İsim değişikliği yapılarak, Yozgat'taki kamu görevlilerinde gözardı ettiği veya bilerek göz ardı ettiği bir ruhsat alınmış, Bu sahte ruhsatla Niksar AYVAZ suyunun marka değerini düşürebilecek içimi kötü bir su ortaya çıkartılmıştır.

Bu sahte firma ilk başta Yozgat piyasası daha sonra Tokat ve iç Anadolu bölgesine satışı şu an yapılmaktadır. Firmanın etiket örneklerinde Niksar AYVAZ tesislerinde üretildiği dahi yazmaktadır. Yozgat'taki gazeteler incelendiğinde sahte firma sahibi “RÜSTEM İPEK” Niksar AYVAZ suyunun ismini kullanılarak, Evliya Çelebinin AYVAZ suyuyla ilgili söylemiş olduğu sözleri de referans alarak bu kadar önemli şifalı bir suyu yerel gazetelere reklam ve suyla ilgili röportaj dahi verdiği gözlemlenmektedir,

Yozgat'ta ürettiklerini ifade ederek markada da aynı zamanda bir sahtecilik yapmaktadırlar. Hem AYVAZ suyu etiket yakınlığı hem de gösterme parametreleri yanlış olması, diğer taraftan nasıl bir su olduğu belli olmayan bir suyu Niksar'ın en önemli değerine yakınmış gibi göstererek Yozgat'ta üretildiğini diğer taraftan bu suyun orada nasıl ruhsatlandırıldığı,kamu görevlilerinin görevlerini kötüye kullanmasına kadar yasal olmadığı aşikardır.

Niksar Belediyesi olarak gerekli hazırlıkları tamamlamış olup önümüzdeki hafta itibariyle gerek Bakanlık nezdinde gerekse Valilikler nezdinde sahte olan bu suyun toplatılmasını, görevini kötüye kullanan görevlilerle ilgili suç duyurusunda bulunulmasını, ayrıca bu sahtekârlığı yapan firmanın yetkilileriyle ilgilide gereken yasal süreç başlatılacaktır.

KAMUOYUNU SAYGIYLA BİLGİLENDİRİYORUZ.

Kaynak: Niksar Danişmend

 

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Hüseyingazi Köyü
  Niksar Hüseyingazi Köy...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün1561
  mod_vvisit_counterDün1698
  mod_vvisit_counterBu Hafta1561
  mod_vvisit_counterBu Ay33035
  mod_vvisit_counterToplam16836824

  Şu anda 47 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız