21 Ocak 2019, Pazartesi
   
Yazı Boyutu

“Giyim Market” Hizmete Açıldı

niksar giyim market

Niksar'da belediye öncülüğünde yoksullar ve ihtiyaçlı insanların kullanabilmesi için “Giyim Market” törenle açıldı.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, özellikle yoksulların yüzünü güldürecek yeni bir projeye imza attı. 'Onun var, artık benim de var” sloganıyla hareket eden Niksar Belediyesi, giyim eşyası olmak üzere, her yaşa hitap eden ayakkabıların da yer alacağı “Giyim Market” Kaymakam Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İlçe Emniyet Müdürü Zeki Akyol, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Eraslan, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla açıldı.

Belediye Düğün Salonunda açılışı yapılan ve bölgeye örnek olacak bir projede “Giyim Market" projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Özdilek Özcan, her türlü bağışı da kabul edeceklerini söyledi.

Başkan Özcan törende yaptığı konuşmada şunları ifade etti; “Bu proje sayesinde ihtiyaç sahibi aileler, ihtiyaçlarına istedikleri anda ulaşabilecekler. Yardıma muhtaç insanlarımız burada ihtiyacı olan giyim malzemesini alabilecekler. Daha huzurlu, daha mutlu ve daha güzel Niksar için çalışıyoruz. Hayırseverlerden her türlü yardımı bekliyoruz. Yardımın büyüğü küçüğü olmaz. Daha mutlu ve huzurlu bir Niksar için canla başla çalışıyoruz" dedi.

Başkan Özcan konuşmasının devamında şunları kaydetti; “İhtiyaç sahibi hemşerilerimizin ihtiyaç fazlası olarak düşündüğü bir hayırsever hemşerimizin de o ihtiyaç sahibi hemşerimize ulaşabileceği ki bize çok fazla ulaşan yardım etmek isteyen ve bu konuda karşı tarafa ulaşamayan birçok hemşerimizin olduğunu biliyoruz. Onların da bu talepleri doğrultusunda böyle bir sosyal marketi inşallah Niksar'ımıza sizlerin de katkılarıyla kazandırmanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim atalarız ecdadımız asla ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin toplumda ki hassasiyetlerini kendilerinin utanacağı sıkılacağı ortamların oluşacağını arzu etmiyorlar, bizde tabi bu manada onların bu hassasiyetlerini önemsiyoruz. Biz sosyal belediyecilik kapsamında inşallah bu projelerimizin devamlılığını sağlayacağız, bunlar birer başlangıçtır. Şuanda giyim market olarak açtığımız hep beraber açacağımız bu projemizin devamında inşallah biliyorsunuz bizim belediye olarak ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin gıda yardımlarımız oluyor. Bu kriter çerçevesinde gıdalarını da temin etmeye çalışıyoruz ve bayramlarda gıda yardımında bulunduğumuz, düzenli olarak her ay gıda verdiğimiz ailelerimiz var. Bunların da ihtiyaçları tabi gıda paketleri sınırlama halinde oluyoruz. Bunlar genelde kahvaltılık kuru bakliyat ve gıda şeklinde oluyor. Biliyorsunuz sadece gıdayla olmuyor temizlik ürünlerine de ihtiyaç var gıda paketlerimizde temizlik ürünü koymuyoruz ola ki hemşerimiz bize gelirde ihtiyaç sahibi hemşerim ya ben gıda paketi istemiyorum temizlik ürünü olsun derse, biz yine yardımcı oluyoruz. Ama bunu aşmak için ilerde ilerleyen dönemlerde birde sosyal marketi planlıyoruz. Burada sosyal market içerisinde hem gıda hem de temizlik ürünlerinin olabileceği yani temel ihtiyaçların karşılanabileceği ortamı oluşturup onlara kartlı sistemlerle aylık kredi yükleyerek burada ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız. Paylaşmak bizim kültürümüzün, inancımızın temelinde var. Paylaşmak bizim zenginliğimiz. Hadislerde geçtiği gibi “veren el alan elden üstündür” kültürünün gereği, biz paylaşmayı seven bir milletiz. Burada amaç sadece ihtiyaç fazlasını paylaşmak değildir, kendi evimize götürdüğümüz kendi çocuklarımıza aldığımız niteliklerde paylaşabilmek daha eftaldir diye düşünüyorum. Biz kültürümüzü yaşatmak, dinimizin gereğini yerine getirmekte mükellef insanlarız. Şunu net söylüyorum, zekat işlemi tam anlamıyla işlemiş olsa fakir insanımız, ihtiyaçlı insanımız kalmaz. “Onun var, artık benimde “ sloganıyla çıktığımız bu yolda herkesin her şeyi olsun istiyoruz” dedi.

Kaykamam Kapankaya; “Bizim Kültürümüzde Yardımlaşma Var”

Daha sonra konuşan İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya ise, kültürümüzde yardımlaşma olduğunu,  bizim kültürümüzün gereğinin bu olduğunu belirterek; “Hayra vesile olan hayrı yapmış gibidir. Bunu bizim atalarımız en iyi şekilde uygulamış. Hatta öyle bir dereceye gelinmiş ki hayır yapacak, yardım edecek insan bulunamadığı günler olmuş. O derece yardımlaşma ağı kurulmuş. Yine cumhuriyet döneminde Atatürk “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” demiştir. Burada sosyal yardımlaşmaların vasıtası ile kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışıyoruz. İnsanlarla bire bir ilgilenmek çok farklı bir şey. Dolayısı ile burada yapılan Belediyemiz, halkımızın ve sivil toplumun organizasyonu ile toplumdaki yardımlaşma kültürünü artırıcı mahiyette. Bu yönü ile çok güzel bir teşebbüs diye düşünüyorum. Tabiki buradaki açılış sonrasında sizlerin destekleri ile yürüyecek. Evlerimizde kullanılabilir eşyalarımızı ve mağazadan alınacak olan yeni eşyaları buraya getirebilir. İhtiyaç sahibi insanlarımızda bundan faydalanabilir. Bizde bu teşebbüsün arkasındayız ve her zaman yanında olacağız. Türkiye'nin hayırsever potansiyeli çok yüksek. Birleşmiş markalar derneği diye bir dernek var oradan da yardım istedik, özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kış sezonunda bot ve kaban talebinde bulunduk ve bu yardım inşallah yapılacak. Dolayısı ile aç ta açıkta kimseyi bırakmamamız lazım herkese yardımcı olmamız lazım. İnanın bugün başkalarının giydiğini gören çocuklarımız, insanlarımız ilerde ellerine fırsat geçtiğinde bu iyiliklerin karşılığını verecektir. Ve böylece toplumumuz birbirini seven sayan bir toplum olacağını düşünüyor bu sosyal marketin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Ali Canpolat'ın duasının ardından “Giyim Market” in açılış kurdelesi kesildi ve market gezilerek bilgiler alındı.

Kaynak: Niksar Danişmend

 

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün104
mod_vvisit_counterDün1603
mod_vvisit_counterBu Hafta1707
mod_vvisit_counterBu Ay33181
mod_vvisit_counterToplam16836970

Şu anda 18 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız