21 Ocak 2019, Pazartesi
   
Yazı Boyutu

Tokat - Niksar Yolunda Değişiklik Yok

tokat niksar yolu

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, geçtiğimiz Tokat Valiliği tarafından yapılan organizasyonla çıkılan iş gezisi hakkında basın açıklamasında bulundu.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan gezinin çok verimli geçtiğini belirterek; “Niksar, Erbaa, Reşadiye ve Başçiftlik'in içerisinde bulunduğu, Uluslararası sebze halini kurmak için fizibilite çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Gezi hakkında bilgiler veren Başkan Özcan; “Seçimden sonraki süreçte Tokat Valimiz, Tokat Belediye Başkanımız, Tokat Ticaret Odası Başkanı, Turhal Belediye Başkanımız, Niksar Ticaret Odası Başkanımızın katılımlarıyla Tokat heyeti olarak öncelikle Afyon ilimize gittik. Bu seyahatimizdeki maksadımız özellikle Tokat ilinde planlanan Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisi konusunda gelişmiş olan, bu konuda deneyimli olan Afyon ilimizi çalışmaları yerinde görmek için ziyaret ettik. Bu seyahatimizde öncelikle Hayvan Borsasını ziyaret ettik. İnşaatı yüzde 90 tamamlanmış ve sadece çevre düzenlemeleri kalmış. İnşallah bu düzenlemelerle ülkede bir ilk ve bazı özelikleriyle dünyada da ilk olacak. Tesiste hayvanın canlı olarak buraya getirilmesi, alanın ve satanın ayrı yerlerde oturması ve oradaki bilgilendirme ekranlarında hayvanların yaşı cinsi gösteriliyor. Hemen bir tartıdan geçerek hayvanlar içeriye giriyor ve sahiplerinin aldıkları sıra üzerine hayvanlar getiriliyor. Müzayede başlıyor ve burada hayvanın değeri ortaya çıkıyor. Burada işin başka bir mantığı var. Satıcının yani emek verenin korunması noktasında önemli bir rol üstleniyor hayvan borsası. Alıcı fiyata tamam derse, satıcı satışı okeyliyor. Onaylandıktan sonra satıcıyla alıcı birbirini görmüyor. Alıcı gidiyor görevli arkadaşlara aldığı malın fiyatını ödüyor, satıcı da parasını görevlilerden alıyor. Burada hayvan borsası yüzde alıyor. Bu şekilde satıcının dolandırılmasına fırsat verilmiyor. Afyon bu konuda yüksek bir plato. Hayvancılığa elverişli bir ortam. Yetmişe yakın sucuk imalathanesi var. Aylık 2500 ton sucuk işliyorlar. Ortalaması 120 milyonu bulan bir ciro kasaya giriyor. Daha sonra Coşkun Et Entegre Tesisini gezdik. Mükemmel bir tesis. Firma dünyadaki örnek fabrikaları gezerek bütün bunların deneyimlerini örnek alarak ortak bir proje uygulamışlar. 300 büyük baş hayvan kesme kapasitelerine sahipler. Böyle bir tesisin Tokat'ımıza kazandırılması hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

“Afyon Otogarı İlçemiz İçin Model Olabilir”

Başkan Özcan gezi kapsamında Afyon otogarını da gezdiklerini, çok modern ve güzel olduğunu belirterek; “Afyon'da, Niksar için önemli olduğu düşünülen başka bir tesis olan otogarı gezdik. Güzel modern bir otogar. Girişinden itibaren hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar başlıyor. Alışveriş merkezine girdik sanıyorsunuz. Yani tamamen bir alışveriş merkezi olarak planlanmış Türkiye'de örnek bir yer. Bizce iyi bir deneyim oldu. Çünkü ilçemizde düşündüğümüz bir otogar modeli olabilir. Yazıhane sahipleriyle görüşmemizde, yap işlet devret modeliyle yapıldığını öğrendik. Firma da bu imtiyazla burayı alıp tesisi yapıp işletiyor. Firmalara tahsisleri yapılmış, insan sirkülasyonu inanılmaz. Araçlar buradan yolcularını alırken, yolcularda alışveriş yapma imkanı yakalıyorlar. Bizimde otogar için düşüncemizde bu alışveriş mantığına uygun fikir verdi. Ben daha önce firma sahipleriyle görüşerek bu teklifte bulunmuştum. Buyrun gelin yap işlet devret modeliyle size verelim demiştim. Şimdiki amacımız Afyon otogarını turizm firmalarına bir teknik gezi düzenlemek. Arzu eden turizm firmalarıyla birlikte Afyona bir ekip göndereceğiz. Bizim düşündüğümüz Tokat - Ordu yolunda ve Dörtyol mevkiinde düşünülen bir planımız var. Biz burada doğru karar vermek için tartışıyoruz. Doğru bir karar vermek için bekliyoruz. Bu Niksar'ın vereceği bir karardır. Bütün STK'ların vereceği karar önemlidir. Bu konsepti de anlatırsak STK'lar karar veririnken daha farklı olaya bakacaklarını düşünüyorum. Yani alışveriş mantığıyla düşünürsek her iki yerde de bize ne katar diye tartışmaya devam edeceğiz.

“Uluslararası Sebze Halini Kurmak İstiyoruz”

Daha sonra ikinci gün Bursa'ya hareket ettik. Bursa'da bölgenin en büyük yaş meyve sebze halini gördük. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tesisin işletmesi yine belediye tarafından yönetilen Tarım AŞ'ye devredilmiş. 120'ye yakın müstahsilin olduğu, gerçekten de güzel bir tesisi kurmuşlar. Yaklaşık 12 tane ilin bölgesel pazarı hale gelmişler. Perakende olarak yaş sebze ve meyvenin giriş çıkısını sağlıyorlar. Biz bu projenin Reşadiye, Niksar ve Erbaa bölgesinde olmasını arzu ediyoruz. Bununla ilgili kararlar Tokat olarak ilçelerin dengeleri göz önüne alınarak karar verileceğini düşünüyoruz. Tokat için yapılacak her şey için biz varız. Fakat bölgesel dengeler açısından baktığımızda bunun burada olmasını gerektiğini düşünüyoruz. Tabi biz burada uluslararası bir tesisten bahsediyoruz. Bu manada akreditasyon laboratuvarının, soğuk hava depolarının olduğu entegre bir tesis içinde biz Niksar, Erbaa, Reşadiye ve Başçiftlik olarak gerekeni yapacağız. Yapılan işin doğru olması amacındayız. Fizibilite çalışmasını Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yapılması konusunda çalışmamız var. Tabi önemli olan Tokat'ın kazanması ama bu projelerle beraber ulaşım yollarının dikkate alınmasını istiyoruz. Doğuya acılan bir kapının, aynı zamanda Karadeniz'e acılan bir kapı olan Kelkit vadisinin dikkate alınmasını istiyoruz. Tokat - Ordu yolu tamamlandığında artık biz yarım saat veya 45 dakikada Karadeniz'e ineceğiz. Yüklü tırlarla iki saatte inilecek bir hat olacak. Ve oradan liman vasıtasıyla ürünlerimiz Rusya pazarına, D100 karayoluyla doğu ve güneydoğu illerimize, Asya ülkelerine çok rahatlıkla karayoluyla gidilebilecek bir avantajdayız. Avantaj derken Niksar için Erbaa için demiyoruz. Tokat için avantajdan bahsediyoruz” dedi.

Nüfus Çalışmalarımız Devam Ediyor

Başkan Özcan geçtiğimiz Pazar günü İstanbul Niksarlılar Derneğinin kahvaltısına da katıldığını belirterek; “Pazar günü İstanbul'da İstanbul Niksarlılar derneğiyle tertip ettiğimiz bir kahvaltıda Niksarlı hemşerilerimizle bir araya geldik. Niksar'da yaptığımız işleri onlarla istişare ettik. Onların görüşlerini aldık. Akşamında da İstanbul'da ki köy derneklerinin başkanlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldik. Amacımız nüfus çalışmasına yönelikti. Onlarla da çoğu yazın burada kısın dışarıda oluyorlar. Onlara biz hizmet üretmek istiyoruz, bu hizmet için güçlü olmamız gerekiyor. Bunun içinde nüfusumuzun Niksar'da yazılması gerekiyor. Biz nüfusumuz burada kalmasını istiyoruz. Sağ olsun dernek başkanları ilgiyle karşıladılar.

Tarım Konusunda Tokat'ta Çalışmalar Yapılacak

Daha sonra Afyon, Bursa ziyaretlerimize ilaveten üniversite hocalarımızın katılımıyla savunma sanayi firmalarına ziyarette bulunduk. Sayın valimiz ve ekibimizle birlikte Aselsan ve Havelsan şirketlerini ziyaret ettik. Ortak projeler üretebilme noktasında GOP Üniversitesiyle ortak çalışılabileceğini söylediler. Bunlarla ilgili yan sanayi de olabilir. Özelikle GOP Üniversitesinin teknoparkının olması burada araştırma geliştirme çalışmalarının olması anlamına geliyor. Tarımda da iyi bir noktada olmamız hasebiyle sohbetlerimizde özelikle Aselsan'la üniversitemizin, belediyemizin ve valiliğimizin de içinde olduğu bir tarımla ilgili bir ürün geliştirme üzerine bir ortak kanısına varıldı. Aselsan'dan yetkili kişiler gelecek, Tokat'ta nasıl bir ürün yetiştirilir onu araştıracaklar. Ürünün takibi noktasında uydu ve insansız hava araçlarından faydalanabildiği, bilgilerin bir merkezde toplandığı, ilaçlama ihtiyaçlarından tutun da değişimlerin gözlemlendiği bir çalışma olacak.

Artık Kendi Teknolojisini Üreten Bir Ülkeyiz

Ama şunu gördük ki Allah devletimize milletimize zeval vermesin. Savunma sanayimizin geldiği noktayı yerinde görmek bizi mutlu etti ve gururlandırdı. Allah emeği geçenlerden razı olsun. Bu milletin önünde hiçbir gücün duramayacağını, iktidarımız tarafından bu 13 yıllık süreçte teknolojiye verilen desteğin meyvelerinin alınmaya başladığını görmek gerçektende bizleri gururlandırdı. İnanılmaz pırıl pırıl mühendislerimizle ülkemizin dışa bağımlılığı azaltılıyor.

5 günlük ziyaretlerimizde genel tablo buydu. Bizler ilçemizin gelişmesi için mücadele edeceğiz. İlçemiz geliştiğinde Tokat büyüyecek ve ülkenin büyümesine katkı sağlayacağız. Rabbim yapmış olduğumuz ziyaretlerimizi hayırlara vesile kılsın, milletimize hizmet olarak geri dönmesini nasip etsin.

Tokat - Niksar Yolu Planında Hiç Bir Değişiklik Yok

Bir diğer gelişme Tokat - Niksar yoluyla ilgili. Yine bazı spekülatif konular var. Bana konuyla ilgili bilgiler geldi. Yapmış olduğum ziyaretler neticesinde alternatif proje çalışmalarının olduğunu öğrendim ancak şunu bilmelerini istiyorum hemşerilerimin: Niksar'ın içinden geçmeyen hiçbir yola Niksarlı'ların müsaade etmesi mümkün değil! Böyle bir konuda kararlılığımız kesindir. Böyle bir projenin olmadığını bilsin hemşerilerim. Dört yoldan Başçiftlik sapağına gidecek bir yol speküle ediliyor, konuşuluyor. Böyle bir yol yok! Herkesin bilmesini istiyorum. Ancak tabiki şuanda 500 milyonluk bir yatırım devam ediyor. Devamında ikinci etap olarak Niksar – Akkuş yolu devam edecek. Akabinde Akkuş – Ünye yolu da devam edecek. Ulaştırma Bakanlığı'nın da zaten şehirleri bypass edecek bir uygulaması yok. Malumunuz böyle bir proje içerisinde ön görmedik problemler çıkabilir. Özellikle böyle bir yolun güzergahında yer altı suyu, sanat eserleri çıkabilir. Ohtap'dan sonra bizim mahallemiz olan Boğazbaşı'na inen duble yolun projesi bitmiş durumda. Malumunuz bu bölgede heyelan olması ve kaymanın devam etmesi sebebiyle alternatif güzergâhlar üzerinde duruluyor. Teknik olarak bunun birkaç alternatifi var. Bunların yapmak istedikleri bu. Tünelle veya viyadükle bu sorunlar aşılabilir.

Son zamanlarda yapılan çalışma, acaba bu heyelanla bölgeden doğuya kayılabilir mi, doğuya kayılabilirse sağlam bir yola inilebilir mi?. Ama biz Niksar olarak sunu söylüyoruz bu kavsak bizim için çok önemli! Şu kesinlikle bilinsin ki yol nereye kayarsa kaysın kavşak değişmeyecek ve bu kavşak üzerinden mevcut yol üzerinden Akkuş'a gidecek. Yani karayollarımız mutlaka alternatif yol güzergâhları üretebilir ama bu alternatiflere rağmen bizim amacımız Niksar için en faydalı olan projenin uygulanmasıdır. Ben bilgi kirliliği olmaması açısından şunu söylüyorum ki yol Başçiftlik'e gidiyor diye bir şey kesinlikle yok” dedi.

Kaynak : Niksar Danişmend

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1568
mod_vvisit_counterDün1698
mod_vvisit_counterBu Hafta1568
mod_vvisit_counterBu Ay33042
mod_vvisit_counterToplam16836831

Şu anda 53 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız