21 Ocak 2019, Pazartesi
   
Yazı Boyutu

Niksarlı Öğrencilerin Proje Başarısı

niksar tubitak proje

Ankara'da yapılacak olan Tübitak Finaline gidecek Samsun bölge finalistleri belli oldu. Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Buğra Kütükçü ve Başak Yalçın, Samsun'da yapılan TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda kimya dalında büyük başarı elde ederek Ankara'da yapılacak Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 47.'si düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Samsun Bölgesi sonuçları düzenlenen törenle açıklandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde, Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Buğra Kütükçü ve Başak Yalçın kimya dalında “Su İticiliği” konu başlıklı projeleriyle Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

1325 Projenin başvurduğu ve 100 projenin davet edildiği yarışmada, jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu, Ankara'da düzenlenecek olan Türkiye final yarışmasında Samsun bölgesini temsil edecek 21 finalist belirlendi. Niksar'ın ve Tokat'ın gururu olan Niksar Anadolu Lisesi öğrencileri Alperen Buğra Kütükçü ve Başak Yalçın, kimya dalında “Su İticiliği” konu başlıklı projelerini 1 Mayıs tarihinde Ankara'da yapılacak olan Türkiye finallerinde sergileyecekler.

Öğrencilerin başarısında büyük emek sahibi olan Kimya Öğretmeni Aydın Coşkun ise bu projenin sanayi üretimine geçebilecek bir proje olduğunu belirterek; Bu proje ile bütün su geçirmez özellikteki kumaşlar yapılabilir. Koltuklarda halılarla askeri üniformalarda tıbbi aletlerin temizliğinde kısaca hayatımızdaki her alanda kullanabiliriz. Atıl bir bölüm değerlendiriliyor, hiç ekonomiye girmeyen bir bölüm değerlendirilmiş oluyor onun için maliyette yok” dedi. Coşkun ayrıca Ankara'da yapılacak Türkiye finallerinde Türkiye birinciliği beklediklerini de ifade etti.

Niksar Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Özdemir ise, öğrencileri ile gurur duyduklarını belirterek; “Öncelikle değerli öğretmenimiz Aydın beyi, öğrencilerimiz Başak ve Alperen'i canı gönülden kutluyorum. Sene başından beri bu proje için çalışıyorlar. Ankara'da yapılacak Türkiye finallerinde de kendilerinin birinci olarak Niksar'a döneceklerini umuyorum ve bu başarıyı sağlayacaklarına da canı gönülden inanıyorum. Bundan sonra da öğrencilerimize her türlü desteği vereceğimizi de ifade ediyorum” dedi.

Projenin sahiplerinden Başak Yalçın ise çok çalıştıklarını belirterek; “Bir yıldan bu yana bu proje üzerinde çalışıyoruz, Samsun'da ki bölge finallerini başarıyla atlattık inşallah Ankara'daki finallerde de başarılı bir sonuç alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Alperen Buğra Kütükçü ise çok umutlu olduklarını ve Ankara'dan da birinci olarak çıkacaklarını belirterek; “Yarışmada hem okulumuzu, Niksar'ımızı ve Tokat'ımızı en iyi şekilde temsil ederek inşallah birinci olacağız” diye konuştu.

Kaynak: Yeşil Niksar

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Hüseyingazi Köyü Kış Manzarası
  Hüseyingazi Köyü Kış M...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün6
  mod_vvisit_counterDün1603
  mod_vvisit_counterBu Hafta1609
  mod_vvisit_counterBu Ay33083
  mod_vvisit_counterToplam16836872

  Şu anda 32 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız