21 Ocak 2019, Pazartesi
   
Yazı Boyutu

Niksar'da Jeotermal Su Bulundu

sariyazi termalsu

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde, mineralizasyon bakımından en kaliteli Jeotermal Su, Niksar Sarıyazı'da bulundu.

Niksar, Sarıyazı (Onan) Köyü bölgesinde 350 metre derinlikte, 50 derece sıcaklıkta seracılık yapmaya uygun jeotermal su bulundu.

Jeotermal seralarla ilgili olarak Tokat'ın bazı noktalarında sıcak su sondajları ile ilgili MTA gözetiminde yapılan çalışmalar neticesinde, Niksar Sarıyazı Bölgesinde “Jeotermal Su” bulundu. Yaklaşık 350 metre sondaj derinliğinde, 50 derece sıcaklığa ve saniyede 35 litre debiye sahip Jeotermal Su ile ilgili olarak sondaj çalışmaları devam ediyor. Öngörülen metraja henüz ulaşılamamasına rağmen şu haliyle bile orada yapılması düşünülen jeotermal seralar ile ilgili yeterli sıcaklığa ulaşıldı. İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ile birlikte, Jeotermal Su bulunan Niksar Sarıyazı Bölgesinde incelemelerde bulunan Vali Can, “Niksar Ovası'nda tarih yeniden yazılacak” dedi.

Vali Can, MTA Mühendislerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. MTA Jeoloji Mühendisleri yaptıkları çarpıcı açıklamada, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde, Bingöl-İstanbul arasında bulunan Jeotermal Sular arasında, mineralizasyon bakımından en kaliteli suyun Sarıyazı'da bulunduğunu ifade ettiler. 

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı İl Genel Meclisi toplantı salonunda yapılan olağanüstü Meclis toplantısı öncesi açıklamalar yapan İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, jeotermal seraların kurulması için Tokat’ın bazı noktalarında sıcak su sondajları ile ilgili MTA gözetiminde çalışmaların yapıldığını ve bu çalışmalar sonucunda ise Niksar Sarıyazı bölgesinde sıcak su çıktığını söyledi. Sondaj çalışması hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Dizer şöyle konuştu, ‘’ Sondaj derinliği yaklaşık 350 metre de,  50 derece bir sıcaklığa sahip saniyede 35 litre debilik bir su çıktı.  Şuanda sondaj devam ediyor. Ön görülen metraja daha ulaşmadı.  Şu haliyle bile orada yapılması düşünülen jeotermal seralar ile ilgili yeterli sıcaklığa biz ulaştık. Yatırımcılar şu hali bile orada yatırım yapmış olsa memleketimiz açısından çok büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum.  Bundan sonra ki düşünülen yerlerde çalışma yapıldığı zaman Tokat’ımızın hemen her bölgesinde bu çalışmalar yapılmış olacak.  Tokat merkezde ve Zile bölgemizde MTA’nın ön görmüş olduğu yerler var. Zaman içerisinde buraların çalışmalarına da başlanacak.  Bu çalışmalardan da olumlu sonuçlar alırız’’ dedi.

 

 
sariyazi termalsu1
Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün14
mod_vvisit_counterDün1603
mod_vvisit_counterBu Hafta1617
mod_vvisit_counterBu Ay33091
mod_vvisit_counterToplam16836880

Şu anda 34 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız