21 Ocak 2019, Pazartesi
   
Yazı Boyutu

Her Evden Bir Aş

Her Evden Bir Aş

Zamanla uzaklaşıyordu insanlar birbirinden. Şehirler kalabalıklaşıyor, binalar çoğalıyor fakat yalnızlaşıyordu insan her geçen gün. Bağlar zayıflıyor, geldikleri yer unutuluyor, geride bıraktıkları ise bayramdan bayrama hatırlanıyordu.

Köylerimizde viran olmuş haneler ve o haneleri bekleyen yaşlılarımız, büyüklerimiz… Bazı haneler tamamen boşalmış, kapıya çoktan kilit vurulmuştu bile. İn cin top oynuyordu anıların yerinde.

Hüseyingazi Köyü’de yavaş yavaş kapılarının kilitlenmeye başladığı köy olma yoluna giderken vefalı orta nesli bir araya gelip köylerinde yeniden birliği beraberliği sağlayacak, yılda bir kere de olsa köyün dışında yaşayan herkesi aynı çatı altında toplayacak bir proje düşündüler.

Hummalı bir çalışma başladı. Herkesin köyde olabileceği bir zaman dilimi belirlenmeliydi. Biliyoruz ki bu da bayramlardır. Niyet güzeldi, halisti ve bağları güçlendirmeye bir adımdı.

Amaç birliktelikti, aynı havayı teneffüs etmek, yaşlıların çehrelerine huzuru yaymak, yeni nesle örnek teşkil etmekti. Amaç, sevgiydi. Ondan da büyük bir nimet yoktu.

Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra Kurban Bayramı iple çekilmeye başlanmıştı. Hüseyingazi Köyü için bir ilkti. Elbette ki bu ilkte elini taşın altına koyanlar heyecanlıydı. Ve gün geldi, çattı. Katı

Kurban bayramının 2. Günü 02/09/2017 tarihinde köyün okulunun bahçesinde bir araya gelindi. 1. günü köyde bütün hanelerden bir parça et, bulgur ve tarhana toplandı.

Birlik beraberliğin yemeğinde de herkesin bir parça tuzu olmalıydı. Hangi kapı tıklandıysa asla boş çevrilmediler. Bu birlik beraberlik yemeği herkesi heyecanlandırmıştı. İlk günün akşamı hummalı ve heyecanlı bir çalışma başladı. Etler hazırlandı bütün eksiklikler tamamlandı. Ertesi günün sabahı köyün okul binasının olduğu bahçede kazanlar kuruldu. Köy fırınlarında pideler pişti. Köyün gençleri müthiş bir enerji ile her işe koşuyorlardı.

Öğlen namazından sonra artık misafirler bekleniyordu. Anadolu’nun köylerini bilirsiniz, erkekler gelir de kadınlar pek bu organizelerde bulunmaz. Zaman ilerledikçe kadın, çocuk, genç ihtiyar demeden herkes bu birlik beraberlik yemeğine iştirak etmişti. Gözlerde mutluluk vardı. Başarmanın huzuru sinmişti ortama.

Birlikte dualar edildi. Herkesin bir parça tuzunun bulunduğu yemekler servis edildi. Uzun zamandır birbirini görmeyenler koyu muhabbete tutuştu ve kırgınlıklar, küslükler uçtu gitti.

Küçük bir köy fakat katılım 350 civarındaydı. Zorunlu sebeplerden dolayı bedenen olmayıp yüreğiyle yanımızda olanlar da oldukça fazlaydı. Yüzlerde tebessüm vardı, sevgi vardı. Köyün yaşlılarının mutluluğu bir başkaydı. Gönülleri şenlenmişti, haneleri aydınlanmıştı. Dudakları kımıl kımıldı çoğunun. Ve eminim ki bu birliğin, dirliğin devamı için dua ediyorlardı. Çocuklarının sağlığı, huzuru için dua ediyorlardı.

Ne güzeldir Anadolu insanı. Ne güzeldir köy türküleri…

Zaman değişmişti. Azalıyordu köy türküleri, çocukluk oyunlarımız, toprakla haşır neşir hallerimiz… Gri binaların arasına sıkışmıştı kalbimiz. Kalabalıktık oldukça, sofralarımızda belki bir kuş sütü eksikti. Fakat hangisi ocakta pişmiş şu tarhananın, pilavın tadını verebilirdi. Sevdiklerimizle tatlanırdı her şey, sevdiklerimizle güzeldi. ‘’Bir insanın anavatanı çocukluğudur.’’demiş Doğan Cüceloğlu. Çocukluğumuzu, gençliğimizi, atamızı bıraktığımız topraklar cennet gibi kokar. Yaş ilerledikçe bağrına bağrına çeker öyle.

Güzel bir birlikteliğe ‘’Bismillah’’ demişti Hüseyingazi Köyü. Yenilenerek, genişletilerek devamı da gelecekti inşallah! Bütün köy halkının katkı sağladığı bu etkinliğin devamı dileğiyle…

Teşekkürler Hüseyingazi!

 

tis yemek kurban 2017 1

tis yemek kurban 2017 2

tis yemek kurban 2017 3

tis yemek kurban 2017 4

tis yemek kurban 2017 6

tis yemek kurban 2017 5

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Hoşulu-Tis Sulama Kanalı
  Niksar Hoşulu-Tis Sula...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün82
  mod_vvisit_counterDün1603
  mod_vvisit_counterBu Hafta1685
  mod_vvisit_counterBu Ay33159
  mod_vvisit_counterToplam16836948

  Şu anda 35 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız