24 Mayıs 2018, Perşembe
   
Yazı Boyutu

2010 LYS - YGS Tercih Robotu ve Klavuzu

osymtercih

Yeni sınav sistemine göre 2010 Yılı YGS ve LYS sınavları bitti, sınav sonuçları açıklandı. Klavuzda yapılan hatalar öğrencilerin kafasını iyice karıştırdı. 2009 yılı ve 2010 tahmini öğrenci başarı sıralamaları arasında çok büyük farklar var. Bizde öğrencilere yardımcı olabilmek amacıyla internette yayınlanmış olan tercih robotu sitelerinin isimlerini aşağıda yayınladık.

Ayrıca 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu, YGS ve LYS taban puanlarını da sitemizde bulabilirsiniz.

TERCİH ROBOTLARI

2010 ÖSYM Tercih Robotu

Fem Tercih Robotu Modülü

Sürat-FEM Tercih Robotu

2010 Körfez Tercih Robotu

2010 Sanal Dersane YGS-LYS Rercih Robotu

2010 Tercih TV YGS-LYS Tercih Robotu

2010 Hangi Üniversite YGS-LYS Tercih Robotu

2010 OSS Tercih Robotu.Net YGS-LYS Tercih Robotu

Tercih.tv

....................


ÖSYM AÇIKLAMALARI

2010-ÖSYS Yerleştirme: Kılavuz Düzeltmesi (19.07.2010)

17 Temmuz 2010 tarihinde ÖSYM’nin İnternet sitesine konulan, 19 Temmuz 2010 tarihinden itibaren de, kademeli olarak ÖSYS Başvuru Merkezlerinde satışa sunulan “2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda Tablo 4’de yer alan 49 yükseköğretim programının 9, 10, 11 ve 12 numaralı alanlarında yer alan “2009-ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları” bilgilerinde yanlışlık olduğu belirlenmiştir. Bu yükseköğretim programları, bilgileri düzeltilmiş olarak tablo halinde aşağıda sunulmuştur.

ÖSYM Başkanlığı

Ek:2010-ÖSYS Yerleştirme Kılavuzunda En Küçük Puanı ve Başarı Sırası Değişen Programlar


2010-ÖSYS: Y-MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası Düzeltmesi (21.07.2010)

BASIN DUYURUSU (21 Temmuz 2010)

15-20 Temmuz 2010 tarihlerinde adayların internetten öğrendikleri 2010-LYS sonuçlarında yer alan “Y-MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası” değerinin yanlış olduğu belirlenmiştir. Y-MF-4 puanıyla (alanında) tercih yapacak adaylar doğru başarı sıralarını 21 Temmuz 2010 tarihinden itibaren internetten öğrenebilirler. Sonuç belgesinde Y-MF-4 başarı sırasının (alanında) doğru değeri yer alacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

 ÖSYM BAŞKANLIK


2010-ÖSYS Bazı Mesleki Açıköğretim Lisesi Adaylarının Okul Türlerinin Değiştirilmesi (23.07.2010)

Bazı Mesleki Açıköğretim Lisesi Adaylarının Okul Türlerinin Değiştirilmesi

2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine başvuru yapan son sınıf düzeyindeki adayların öğrenim bilgileri öğrencisi oldukları ortaöğretim kurumları tarafından elektronik olarak 14 Haziran 2010 - 25 Haziran 2010 tarihleri arasında Merkezimize bildirilmiştir.

Ancak, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Mesleki Açıköğretim Lisesi Müdürlüğü’nce 15.07.2010 tarihinde Merkezimize gönderilen yazıda, öğrencilerinin bir kısmının Okul Türlerinin sehven yanlış gönderildiği belirtilmiş ve bu adayların doğru bilgileri de Merkezimize 20.07.2010 tarihinde ulaştırılmıştır.

İlgili kurumun başvurusu üzerine, adayların mağduriyetlerinin önlenebilmesi için yanlış bildirilen Okul Türleri düzeltilmiş ve yeni durumları ÖSYM’nin www.osym.gov.tr adresinden adayların bilgilerine açılmıştır.

Kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM Başkanlığı

(23.07.2010)


ÖSYM REHBERLİK: TERCİHLER

2010-ÖSYS Yerleştirme: Yükseköğretim Programları Rehberi

2010-ÖSYS tercihlerinde kullanabileceğiniz rehberlik hizmetine erişmek için lütfen http://rehberlik.osym.gov.tr adresini tıklayınız.

2010 YGS ve LYS sonuçlarını aldıktan sonra, tercihlerinizi belirlemenizde size yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bu sayfada 2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarında üniversite adı, program adı, puan türü, programın bulunduğu şehir, vb alanlara göre arama yapabilir ve her bir puan türündeki başarı sıranız ile, girmeyi düşündüğünüz yükseköğretim programlarına 2009-ÖSYS deki bilgiler üzerinde, 2010 ÖSYS'nin kurallarına göre yapılan benzetim çalışması ile elde edilen en küçük puan ve bu puana karşılık gelen başarı sıralarını karşılaştırarak girebileceğiniz programları (tercihlerinizi) belirleyebilirsiniz.

Tablo-3A'da yer alan yükseköğretim programlarından arama yapmak istiyorum

Tablo-3B ve 4'de yer alan yükseköğretim programlarından arama yapmak istiyorum

Tüm yükseköğretim programlarından (Tablo-3A, 3B ve 4) arama yapmak (minimum puansız) istiyorum

Tablo-3A, 3B ve 4'de yer alan yeni açılan, kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan ve puan türü değişen yükseköğretim programlarından arama yapmak istiyorum


2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

  GENEL BİLGİLER

  TABLO 3A

  TABLO 3B

  TABLO 4

  TABLO 3A, TABLO 3B VE TABLO 4'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

  TABLO 5

  TABLO 5'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

  TABLO 6A

  TABLO 6B-1

  TABLO 6B-2

  TABLO 6B-3

  TABLO 6B-4

  TABLO 6C

  TABLO 7

  TABLO 8

Düzeltmeler

  2009-ÖSYS En Küçük Puanı ve Başarı Sırası Değişen Programlar

Adaylar kılavuzu, 3 lira karşılığında başvuru merkezlerinden edinebilecek. Kılavuzda adayların tercih işlemlerine ilişkin bilgiler ile yükseköğretim programlarına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Kılavuz tercih formuyla başvuru merkezi olarak belirlenen lise müdürlüklerinden, ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinden ve ÖSYM bürolarından alınabilecek.

Kılavuzun dağıtımı, 19 Temmuz 2010 Pazartesi günü başlayacak ve 22 Temmuz 2010 tarihine kadar tamamlanacak.

2010-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 140 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y/LYS puanlarını da göz önünde tutarak, kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini başvuru merkezlerinden veya internet ortamından yapacak. Sadece sınavsız geçiş için başvuranlarla 2010-YGS'de hiçbir puan türünde 140 veya daha fazla puan alamayanlardan sınavsız geçiş hakkına sahip adaylar da tercih bildirimini aynı yöntemle gerçekleştirecek.

ve ÖSYS şifresi ile ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinden yapabilecek.

Bu yöntemler dışında posta, fax, elektronik posta gibi yollarla tercih bildiriminde bulunulamayacak.

Tercihini başvuru merkezi aracılığıyla yapacak adayların tercih işlemini yaptıracağı başvuru merkezinden randevu alması gerekiyor. Randevu, kılavuzun edinildiği gün, aday ya da bir yakını tarafından alınabileceği gibi daha sonraki bir gün de alınabilecek. Bu adaylar tercih hizmeti olarak 3 TL ödeyecek.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların tercih bildirimini başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları daha yararlı olacak. Tercihlerini internet üzerinden aday tarafından gönderilmesi durumunda yapılabilecek yanlışların sorumluluğu adaya ait olacak.

Tercih işlemleri 26 Temmuz-6 Ağustos 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

-ÖĞRENCİLER 30 TERCİH YAPABİLECEK-

Adaylar, geçen seneden farklı olarak 30 yükseköğretim programını tercih edebilecek. LYS veya YGS yerleştirme puanlarına göre tercih yaparken adayların, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının, kendi alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.15, kendi alanının dışındaki bir programı tercih ettiğinde 0.12 katsayısı ile çarpılacağını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Kılavuzdaki Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'teki programlar arasından tercih yapılabilecek. Tablo 3A ve Tablo 3B genellikle ön lisans programlarından, Tablo 4 ise lisans programlarından oluşuyor. Adayların Tablo 3A'daki programlar için önceliğin sınavsız geçiş hakkı olanlara verildiğini unutmaması isteniyor.

Adayların yapacağı 30 tercihin baştan birkaç tanesini ''puanım yeterli olmayabilir'' endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini ve en çok istedikleri programları göz önünde bulundurarak belirlemeleri, kazansa bile kaydolmayı istemediği bir programı tercih etmemesi öneriliyor.

Aday, ne olursa olsun bir programa yerleşmek istiyorsa tercihlerine, girebileceğini tahmin ettiği programları da eklemesi tavsiye ediliyor.

Adayın, 30 tercih hakkının tamamını kullanması gerekmiyor. Adaylar sadece 1 tercih yapabilecekleri gibi, 30 tercih hakkını da kullanabilecek.

-TERCİHLER DEĞİŞTİRİLEMEYECEK-

Adayların tercih yaparken özellikle dikkat etmeleri gereken bazı konular da bulunuyor. Adayların, tercih ettikleri programların karşısında belirtilen ''bakınız'' uyarısında gösterilen ve o programa giriş için aranan koşulları taşıyıp taşımadıklarının kontrol etmeleri gerekiyor.

Adaylar ayrıca, tercih ettikleri programların kodlarını doğru yazmaları konusunda da uyarılıyor.

Tercihlerini yaparken adayların, Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'te verilen yükseköğretim programlarının başarı sıralarına göre sıralamaları şartı bulunmuyor.

Tercih işlemi gerçekleştirildikten sonra tercihlerde ve tercihlerin sıralamasında herhangi bir değişiklik yapılmasının kesinlikle mümkün olmayacağı için adayların tercihlerini yaparken dikkatli olmaları gerekiyor.

Engelli adaylara da ''engelleri yüzünden başarılı olamayacakları yükseköğretim programlarını tercih etmemeleri'' uyarısı yapılıyor.

-OKUL BİRİNCİLERİ-

2009-2010 öğretim yılında okul birincisi olanlar için ayrılan kontenjanlar, Tablo 3B ve Tablo 4'ün 6 numaralı sütununda gösteriliyor. Bir programın öngördüğü okul türü, yaş, cinsiyet, sağlık gibi tüm koşullar okul birincileri için de aynen geçerli tutuluyor.

YGS veya LYS'de başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanları göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı olduğundan, tercihlerinin tümünü çok istenen yükseköğretim programları arasından yapan okul birincileri, puanları yeterince yüksek değilse hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilecek. Okul birincilerinin kendilerine tanınan bu olanaktan yararlanabilmeleri için tercihlerini, puan durumlarının göz önünde tutarak, dengeli bir şekilde yapmaları gerekiyor.

-YERLEŞTİRME PUANLARI VE TERCİH-

YGS puanlarından 140'ın altında olanlar için yerleştirme puanı (Y-YGS); LYS puanlarından 180'in altında olanlar için de ilgili Y-LYS puanı hesaplanmayacak.

YGS'de 140 ve üzeri puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programlarını, açıköğretim ön lisans programları ile açıköğretim lisans programlarını tercih edebilecek. YGS'de de 180 ve üzeri puan alanlar ise hem yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor.

LYS'de ise 180 ve üzeri puan alanlar LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler. LYS'de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece meslek yüksekokulu, ön lisans programları, açıköğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarının tercih etme hakkı bulunuyor. Bu adaylar, LYS puanı ile öğrenci alan lisans programların tercih edemeyecek.

ÖSYM, tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra yerleştirme sonuçlarını 20 Ağustos dolaylarında açıklamayı planlıyor.


2010 ÖSYS KLAVUZUNA DAVA
Türk Mühendisleri ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), ÖSYS Kılavuzu'ndaki ''Teknoloji Fakültelerine ilişkin duyuruların yer aldığı bölümlerin'' iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a dava açtı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı yazılı açıklamada, LYSsonuçlarına göre mühendislik fakültelerini tercih edecek öğrencilerin kendi aralarında eşitsiz bir uygulamaya maruz bırakıldığını ileri sürdü.

Soğancı, fen bilimleri alanından mezun olan öğrencilerin mühendislik bölümü tercihinde dezavantajlı duruma düşürüldüğünü kaydetti.

Teknolojifakülteleri konusuna değinen Soğancı, birlik olarak, Afyon Kocatepe, Fırat, Gazi, Karabük, Marmara, Sakarya ve Süleyman Demirel üniversitelerinde mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin ismi değiştirilerek kurulan teknoloji fakültelerinden oluşturulan mühendislik bölümlerine öğrenci alımına ilişkin duyurulara, YÖK'ün bu konuyla ilgili kararına ve tüm bu işlerin dayanağı olanBakanlar Kurulukararına karşı ayrı ayrı 7 dava açıldığını belirtti.

13 Kasım 2010'da Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, çeşitli üniversitelerde kurulu bulunan mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin kapatılarak, yerlerine ''Teknoloji Fakültesi'' adıyla yeni fakülteler kurulduğunu anımsatan Soğancı, ''Ancak kararda hangi bölümlerin kurulacağına dair herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir. Bu bölümlerin hangileri olduğunu tercih kılavuzu ile öğrenmiş bulunuyoruz'' dedi.

Kılavuzda bu fakültelere öğrenci alımına ilişkin yer verilen bilgilere değinen Soğancı, kılavuzdaki tüm koşulların yasalara aykırı olduğunu ve evrensel bir meslek olan mühendislik için ülkeden ülkeye değişemeyecek kriterleri göz ardı ettiğini savundu.

Yapılan uygulamayla aynı üniversitede iki ayrı fakültede iki ayrı puan türü uygulanarak eşitlik ilkesinin zedelendiğini öne süren Soğancı, şunları kaydetti:

''Mühendislik fakülteleri ile teknoloji fakültelerinde farklı nitelikte öğretim yapılmak suretiyle aynı hak ve yetkilere sahip olacak şekilde mühendis unvanlı öğrenciler yetiştirilecek olması, Yükseköğretim Yasası'ndaki 'Yükseköğretim kurumlarının özellikleri, eğitim-öğretim dalları ile amaçları gözetilerek eğitim-öğretimde birlik ilkesi sağlanır' hükmüne de aykırıdır.

TMMOB, mühendislik bölümlerini tercih edecek öğrencilerin daha sonra mağdur olmalarını engellemek için tercih kılavuzundaki teknoloji fakültelerine ilişkin duyuruların yer aldığı bölümlerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvurmuştur.

Özellikle mühendislik bölümlerini tercih edecek öğrencilerin mağdur eden tercih kılavuzunun yenilenmesini, öğrencilere ek süre tanınmasını, yayınlanacak yeni tercih kılavuzunda da teknoloji fakülteleriyle yaratılan karmaşaya son verilmesini talep ediyoruz.''

En iyi meslek hangisidir?
Üniversite sınavını geride bırakan gençler için şimdi yepyeni başlangıçların arifesi. Şimdi iyi bir tercihin ötesinde iyi bir üniversiteyi, daha da önemlisi gelecekte dünyanın kapılarını açacak mesleği seçme zamanı. Meslek seçimi deyip geçmemeli. Bugün tercih edilen meslek, 5 yıl sonra hiçbir iş yapamayacak duruma gelebilir. Çünküteknolojive küreselleşme dünyayı hızla değiştiriyor.

Artık meslek seçimi için ilçe, il ve ülke değil, dünya ölçekli düşünmek gerekiyor. Hızla gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurabilmenin yolu ise sürekli kendini yenileyen ve eskimeyen bir mesleği tercih etmekten geçiyor. Tercih yapmadan önce bin düşünüp bir karar verilmeli. Zira bugün seçtiğiniz bir meslek yarın müzelik olabilir!

Gelecekte yıldızı parlayacak mesleklerin başında bilgisayar, bilişim ve network teknolojileri geliyor. Network ve veri iletişim analisti, sistem uzmanı, bilgisayar yazılım mühendisi ve uygulamacısı, elektronik ve mekatronik mühendislikleri bu alanın öne çıkan başlıkları. Bilim adamları, günümüzde gıdadan teknolojiye, insan kaynaklarından yönetime her alanda hayatımızın içine giren bu yeni mesleklere önümüzdeki yıllarda yenilerinin ekleneceği konusunda hemfikir. Önümüzdeki 10-20 yıllık süreçte popüler olacak meslekleri son yıllardaki teknoloji, toplum ve piyasa koşullarındaki gelişmelerin belirleyeceğini belirtenİstanbulTeknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, gençlere ip uçları veriyor. “Önümüzdeki 10-20 yıllık bir sürede popüler olabilecek meslekleri, özellikle son 10 yılda artan rekabet koşullarının doğal bir sonucu olarak, özellikle imalat ve hizmet sistemlerinin verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapan meslekler ön plana çıkacak.” diyen Şahin’e göre bu meslekler; lojistik, sistem mühendisliği, nano-teknoloji ve mekatronik mühendislikleri olacak.

Yaşlanan nüfus olgusunun da genetik mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği gibi meslekleri bugünkünden daha popüler hâle getireceğine dikkat çeken Şahin, “Unutulmamalıdır ki içinde bulunduğumuz çağ, bilgi çağı ve şu anki toplum da bilgi toplumudur. Buna paralel olarak bilişim ve iletişim, elektronik ve haberleşme mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, veritabanı tasarım ve yönetimi alanları ön plana çıkacak.” diyor. 21. yüzyılın en önemli sorunlarından birisinin ihtiyaca cevap verebilecek enerji kaynaklarının sağlanması ve tüketimin yönetilmesi olduğunu vurgulayan Şahin, hidrojen ve hidrojeoloji mühendislikleri gibi mesleklerde giderek değer artışı yaşandığını ifade ediyor.

NETWORK VE VERİ İLETİŞİM ANALİSTİ NELER YAPAR?

Gelecekte prestijli hâle gelecek meslekler arasında yer alan network sistemleri ve veri iletişim analisti, teknolojinin iletişim ve yönetişimde etkili olmasıyla ortaya çıkan bir meslek türü. Günümüzde birçok firma network sistemleri üzerinde çalışan sistemlere geçiş yapıyor. Henüz geçmeyenler de yakın gelecekte bu sistemleri kullanacak. Kendi içinde sistemi kullanan firmalar müşterileri ve diğer iş yaptığı kurumlarla da network sistemleri üzerinden çalışıyor. Bilişim yardımıyla yönetilecek firmalarda veri analizi ve bilişim güvenliği konuları öne çıkıyor. İletişim güvenilirliği artık daha çok önemli. Bu da bilgisayar ve network sistemler teknolojilerine merakı olan gençler için yeni bir meslek alanı. Bu mesleği seçmek isteyen üniversite adayları bir üniversiteninBilgisayarMühendisliği bölümünü bitirmek durumunda. Ancak üniversiteden sonra da alan uzmanlığı için kısa bir oryantasyon programı almak durumunda.

Peki, network ve veri iletişim analistleri ne iş yapar? İhtiyaç analizi yapıp kullanılacak doğru teknolojileri belirler. Firmaların sistem ve network alt yapısının planlamasını ve kurulumunu yapar. Sistem ve network analizi, tasarımı, test ve bakım işleriyle ilgilenir. Kullanıcıların sistemde ve networkte karşılaştıkları problemleri giderecek çözümler üretir, eğitimlerini verir. Teknolojiyi çok yakından takip ederek yeni gelişmeleri firmasına uygular. Networke yapılabilecek saldırılara karşı güvenlik politikaları geliştirir. Kaynakların verimli ve güvenli kullanımını sağlar. Bilgi işlem prosedürlerini belirler ve yayınlar. Sistemde sürekli tekrarlayan işlere çözüm getirir. Sistem dataları için kriz sonrası kurtarma planı hazırlar. E-mail trafiğinin sağlıklı ve sürdürülebilir olarak çalışmasını sağlar. Şirket içi mesajlaşma trafiğinin güvenli ve hızlı olarak çalışmasını sağlar.

ÖĞRETMENLİK TIP İLE YARIŞIYOR

Her an bir ekonomik kriz tehlikesi taşıyan günümüzde gençlerin en çok tercih ettikleri meslekler güvenli liman olarak gördükleri öğretmenlik gibi garanti bölümler oluyor. Bugün marka üniversitelerdeki öğretmenlik bölümleri, puan bakımından tıp fakülteleriyle başa baş bir görüntü sergiliyor. En çok ihtiyaç duyulan bölümler; okul öncesi, sınıf öğretmenliği, edebiyat, rehberlik… MEB’in 2010 raporuna göre, bu yıl 133 bin öğretmene ihtiyaç var. Bu ihtiyaç nüfus artış hızına bağlı olarak yıldan yıla azalıyor. Dolayısıyla öğretmenliğin garantisi önümüzdeki 10 yıl daha sürecek. Ayrıca gelecekte öğretmenlik mezunları artacağı için sadece en iyi olanın yapabileceği bir meslek haline gelecek. Her branşa özel mesleki ölçüler konacak.

Mühendislik: İnsanlık var oldukça iş yapacak mesleklerden mühendislik, bazı dallarıyla cazibesini yitirirken bazı dallarda geleceğin gözde meslekleri olma yolunda.

Sağlık Personeli / Tıp Doktoru - Başhemşire: Sağlık ve tıp, dünya durdukça cazibesini yitirmeyen alanlardan. Teknolojiyle birlikte gelişen tıp, insan ömrünün uzamasıyla hayati bir konuma geldi. Sağlık harcamaları ve çeşitliliği arttı. İnsan sayısının artması, gelecekte sağlığın toplu yönetimi meselesini gündeme getirecek. Öte yandan insanlar, artık hastaneye gitmeden pek çok sorununu evde halletmek isteyecek. Kendi MR’ını, röntgenini evde çekecek. Gerekirse tahlil yapacak. Bu da sağlık cihazları sektörünün daha da büyüyeceğini ortaya koyuyor.

Genetik ve Biomühendis: Türkiye’de yeni yeni gelişen bu iki alan, insanın ihtiyaçlarını bilimsel çözümlerle yönetmeyi esas alıyor.Tarımve tıp başta olmak üzere birçok alanda bu iki bilim dalı sayesinde çığır açacak buluşlar gerçekleşti. Dünyada bu alanda yapılan buluşlar milyar dolarları bulan fiyatlara ulaştı. Hâlen pek çok üniversite, bu mesleğin bölümlerini açmış durumda. Genetik ve biomühendis olmak isteyen gençler sıra dışı ve dâhi olma yolunu seçen kişiler olacak.

Biyomedikal Mühendisi: Tıp ve elektronikle ortak çalışma sahası olan mesleklerden Biyomedikal Mühendisliği, geleceğin mesleklerinden. Örneğin bir araştırmacı, yabanmersini bitkisi olarak bilinen bir bitki ile insan gözünü daha iyi görüyor hâle getirmiş. Biyomedikal Mühendisi olacak genç farklılıkları ve buluşlarıyla bilim yolunu aydınlatmayı hedefleyecek.

Bilgisayar Yazılım Mühendisi ve Uygulamacısı: Hâlen dünyada en çok rağbet gören mesleklerden. Teknolojiye bağlı olarak öneminin daha da artacağı kesin olan meslekler arasında yer alıyor.

Bilişim ve İletişim Hukukçusu / Ticaret Hukukçusu / Uluslararası Hukukçu: Ülkemizde halen pek çok hukuk fakültesi ve mezunu olmasına karşın, özellikle yeni yeni gelişen hukuk alanlarında hukukçumuz parmakla sayılacak kadar az. Bilişim hukuku bu alanların başında geliyor. Özellikle Türkiye’nin başka devletlerle olan uluslararası tahkim davalarında bir hakem iki davalı ülkeden birer bilişim hukukçusu tayin ediyor. Hâli hazırda bulunan az sayıdaki bilişim hukukçumuz ise bu davalara yetişemiyor. Türkiye’nin bu davalardan çok sayıda mahkûmiyeti bulunuyor. Hâlen sürenErgenekonbenzeri davalarda da bilişim hukukçusu terimi yeniden öne çıktı. Yeni olan bu alanda uzmanlaşacak gençler, önümüzdeki yıllarda parmakla gösterilen kişiler arasında yer alacak. Türkiye’de aynı zamanda uluslararası hukuk mevzuatını bilen hukukçulara da ihtiyaç var.

Gelecekte iş yapacak meslekler

Finansal Analistçi Elektronikçi - Mekatronikçi Medikal Asistan Madde Bağımlılığı ve Davranışsal Bozukluklar Danışmanı Cilt Bakım Uzmanı Haberleşme Mühendisi

Kumar Gözetim ve Araştırma Memuru Fizik Terapi Asistanı Eczacı Teknikeri Hukuki Bilimler Teknikeri

Dental Hijyenist Çocuk kitabı yazarı Fizik Terapi Uzmanı Lojistik Estetik Cerrah Fizik Tedavi Uzmanı Psikolojik danışman Akıl Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Sosyal Yardım Uzmanı Evlilik ve Aile Terapisti Nanoteknoloji mühendisi

Çok tercih edilen meslekler

Öğretmenlik Tıp Sağlık Bilimleri Mühendislik Fen- Edebiyat

 Üniversite ve bölümü hangi kriterlere göre seçelim?

Tercih edeceğiniz üniversite ve bölümün yeterli akademik kadrosu var mı? Nitelikli bir eğitim verebiliyor mu? Bu bölümü bitirenlerin iş bulma kapasitesi nedir? Bölüm uluslararasına açık mı, sosyal projeler üretebiliyor mu? Okul tercihi yaparken bu soruları sorun ve cevaplarına göre tercih yapın.

Tercih aşamasında önce hedeflenen meslekler ve bu mesleklerin hangi üniversitelerde olduğuna ulaşılması gerekmektedir. Bu konuda üniversitelerin internet sayfaları, okullara göndermiş oldukları broşürler belki de en önemlisi o bölümde okuyan veya mezun olmuş öğrencilerle konuşmak daha esaslı bilgiler verecektir. Şu sorular sizin üniversite ve bölüm seçmede yol rehberiniz olabilir:

Üniversitenin nitelikli akademik kadrosu var mı? Ulusal ve uluslararası nitelikte öğretim üyelerine sahip mi?

Üniversitede belirli alanlarda bilimsel ve sosyal alanda ön plana çıkan bilim insanı var mı? Çünkü nitelikli eğitim için tanınan ve bilimsel özelliği olan bilim insanlarının varlığı üniversiteye üstün nitelik kazandıracaktır. Üniversitenin eğitim kalitesini belirleyen mezunlarının iş bulma kapasitesi nedir?

Üniversitenin uluslararası ilişkileri önemli

Üniversitenin uluslararası ilişkileri var mı? Erasmus programı dâhil, diğer üniversiteler ile her alanda işbirliği yapabiliyor mu? Bu işbirliğine öğrencilerini katabiliyor mu? Çünkü, öğrencilerin Erasmus programından yararlanması, gelecekleri açısından önemli bir kazanım sağlamaktadır.

Üniversitenin ulusal ve uluslararası düzeyde proje üretebilme kapasitesi. Bu projelerde öğrencilerinin yer alması, sonuçlarından haberdar olabilme düzeyi nedir?

Üniversite bilimsel toplantı, kongre düzenleyebiliyor mu? Üniversitede her türlü alanda farklı seminer, temsil ve gösteri yapılabiliyor mu? Bu toplantılara öğrencileri fikren ve düşünsel anlamda katabiliyor veya katkı sunabiliyor mu?

Üniversitenin sosyal sorumluluk projelerine katkısı var mı?

Üniversitenin sosyal sorumluluk projelerini öğrenciler ile birlikte hazırlayabiliyor mu? Veya bu projelere öğrencilerini katabiliyor mu? Artık günümüzde toplum ile iç içe olan kalifiye elemanlara ihtiyaç vardır. Bu nitelikte elemanların yetiştirilmesinde üniversitelere önemli görev düşmektedir.

Üniversite, teorik eğitimle iş hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili? Bütün bu soruların cevabını öğrenmeye çalışıp ondan sonra tercihlerinizi şekillendirmeniz gerekir. Aksi takdirde kazanıp gittiğiniz bölüm ve üniversite sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Ortaöğretim Başarı Puanı'nın etkisi ne kadar olacak?

YGS ve LYS'ye başvuran her adayın, ortaöğretimdeki başarı durumları göz önünde tutularak bir Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanır. Ortaöğretim başarı puanları Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın hesaplanmasında kullanılarak YYGS ve YLYS puanının hesaplanmasında kullanılır. Ortaöğretim Başarı Puanı 100 ile 500 arasında değişir. Ortaöğretim Başarı Puanı,

Meslek lisesi çıkışlı adayların kendi alanlarındaki iki yıllık yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerinde kullanılır. Adayların ortaöğretim başarı puanları;

Mezun durumda olanların diploma/mezuniyet notları/puanları. Mezun durumda olmayanların okullarınca diploma/mezuniyet notuna/puanına benzer şekilde, başarı ortalamaları göz önünde tutularak hesaplanır.

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN 2,5 DİPLOMA NOTU ŞARTI

Fen-edebiyat bölümlerini bitirenler öğretmen olmak istiyorsa diploma notuna dikkat etmeli. Fen–edebiyat fakültelerinin asıl işlevi bilim adamı yetiştirmektir. Fakat mezun olan öğrenciler aldıkları formasyon eğitimiyle öğretmen de olabilmektedirler. YÖK, eğitim fakülteleri dışındaki fakültelerde okuyup da öğretmen olmak isteyenlere pedagojik formasyon için 4 üzerinden 2,5 diploma notu şartı getirdi. Fen–edebiyat fakültelerini seçen adayların öğrenim sürecinde derslerinde de başarılı olmaları gerekiyor.

Hangi meslek veya bölüm neden tercih edilmeli?

Kendi yeteneklerinin farkında olan ve tam olarak ne istediğini bilen gençler kendi geleceğini daha iyi planlayabilir. Tercih edilecek meslek alanının diğer meslek alanlarıyla ilişkisi, istihdam imkânı, gelişim ve teknolojiye açıklığı, ülke ve dünyadaki geçerliliği gibi ölçütler meslek alanı seçiminde üzerinde önemle durulması gereken diğer hususlardır.

Ayrıca, seçilecek mesleğin kariyer şartlarının iyi bilinmesi gerekir.

Gelecekte tıp ve tıbbi bilimlerin yıldızı parlamaya devam edecek. Nöroşirurji (beyin cerrahisi) geleceğin ilgi gören mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun gerekçesi ise stres, depresyon, melankoli gibi rahatsızlıkların kaynağının beyin kaynaklı olmasıdır. Aynı zamanda kanserin nedenini araştıracak olan onkologlar, hastalıkların kaynağını araştıracak olan genetikçiler gelecekte aranan meslek gruplarından olacaktır.

Öğretmenlik tıpla yarışıyor: Öğretmenlik mesleğini yapmak kadar bu bölüme girmek de kolay değil. Sınavlarda 320 puan ve üzeri alan öğrenciler programları tercih edebiliyor. Bölüm puanları, tıp fakültesi puanlarıyla karşılaştırılınca arada çok da fark yok. ÖSYS kılavuzuna göre, Türkiye genelindeki tıp fakültelerinin puanları 2009 verilerine göre 350-370 arasında değişirken, öğretmenlik programları 300 ila 360 arasında değişiyor. Puanların yüksek olması, bölüme ilgiyi daha da artırırken, en çok öğretmen anne-babalar çocuklarının aynı mesleği yapmasını istiyor.

133 bin öğretmene ihtiyaç var. Şubat 2010 verilerine göre Milli Eğitim Bakanlığı İç Denetim Birimi, okulöncesi, ilk ve ortaöğretim için toplam 717 bin 824 öğretmene ihtiyaç olduğunu tespit etti. Bakanlık bünyesinde görev yapan öğretmen sayısı 584 bin 507 olarak açıklanırken 133 bin 317 açık bulunduğu kaydedildi.

Kimler mühendis olabilir? Mühendislik; bilimsel ve matematiksel prensipleri, tecrübeleri, ortak fikirleri kullanarak insana faydalı ürünler ortaya koyma sanatıdır. Mühendisler; köprüler, tıbbi teçhizatlar, zehirli atıkları temizleme yolları ve toplu taşıma sistemleri tasarlar. Bir başka deyişle mühendislik, belirli bir ihtiyacı karşılamak için gerekli teknik ürün ve sistemi üretme sürecidir. Mühendislikte çeşitli seçenekler mevcuttur.

Okulöncesi ve rehber öğretmen açığı var. 2006 yılından bu yana, her yıl ortalama 40 bin öğretmen ataması yapıldı. Önümüzdeki 5 yılda 200 bin atama daha yapılması planlanıyor. Bir yandan atamalar yapılırken, bir yandan da emeklilik ya da başka nedenlerden her yıl ortalama 19 bin öğretmen görevden ayrılıyor. Sayının değişmesi ve belli branşların (okulöncesi öğretmenliği gibi) mezun vermemesi, öğretmen açığına sebep oluyor. İlk ve ortaöğretimde en çok rehber öğretmen ve okulöncesi öğretmenine ihtiyaç duyuluyor. Aynı zamanda İngilizce öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, matematik öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, tarih öğretmenliği, coğrafya öğretmenliği özel ve tüzel eğitim kurumlarında eleman açığı bulunan branşlardan.

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler. Bu bölümde, uluslararası ilişkiler alanında uzmanlar yetiştirilir. Uluslararası sistemin tarihi, geçirdiği evreler, sistemin ekonomik, siyasi, hukuksal yapısı ve işleyişi, uluslararası sistemi oluşturan devletlerin birbirleri ile olan ilişkileri ve Türkiye'nin bu sistem içindeki yeri ve ilişkileri konularında eğitim ve araştırma yapılır. Diplomatlık, mezuniyetin sonrasında kişinin elde edeceği kariyerdir. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi devlet kurumları ile uluslararası kuruluşlar, kamu iktisadi kuruluşları, uluslararası bankalar, özel şirketler ve çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında çalışma imkânına sahip olunmaktadır.

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon. Bu bölüm, doğuştan ya da sonradan herhangi bir nedenle sakat olan ve hekim tarafından tanısı konulup tedavi edilmesi gereken kimselere çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmasıyla ilgilenir. Hastayı mümkün olduğu kadar bağımsız ve toplumda kendi işini görür duruma getirme konusunda eğitim ve araştırma yapar. Hastanelerin fizik tedavi, ortopedi, pediatri, nöroloji, kardiyoloji ve kadın doğum kliniklerinde fizyoterapist olarak görev alabilirler. Ayrıca özel klinik açabilir, rehabilitasyon merkezi olan sağlık kuruluşlarında çalışabilirler.

Hukukun alanı geniştir. Hukuk fakülteleri, meslek kazandıran fakültelerdir. Hukuk fakültesinden mezun olursanız, pek çok mesleğe girebilirsiniz. Bir kere avukatlık, hâkimlik ve benzeri meslekler sadece hukuk fakültesi mezunlarına açık mesleklerdir. Diğer yandan, hukuk fakültesi mezunları arzu ederlerse kaymakamlık, dışişleri meslek memurluğu gibi başka mesleklere de girebilirler. Keza hukuk fakültesi mezunları gerek devlet kurumlarında, gerekse özel sektör kuruluşlarında hukuk danışmanı (müşaviri) olarak çalışabilirler.

Hukuk fakültesi diploması, otomatik olarak bu mesleklere girme hakkını vermez. Diploma sadece başvuru hakkını verir. Her mesleğe kabul konusunda çeşitli şartlar ve bu arada çeşitli sınavlar olabilir. Bununla birlikte avukatlık mesleğine girişte bir sınav yoktur. Hukuk fakültesi mezunları arzu ederlerse, ayrı bir sınava girmeksizin baroya kayıt ve staj gibi diğer şartları yerine getirerek avukat olabilirler. Hukuk eğitimi; yoğun bir genel kültür, felsefe, sosyoloji, psikoloji, iktisat, tarih, siyaset bilimi eğitimiyle desteklenir.

 

DOĞRU TERCİH İÇİN OKUYUNUZ

YGS ve LYS'de doğru tercihler, iyi bir üniversiteye girmek için çok önemlidir. Peki doğru tercih nasıl yapılır? İşte doğru tercih konusunda Eğtim Bilimleri ve Kişisel Gelişim Uzmanı Murat Ertan'ın tercih yapacak üniversite adaylarına önerileri.

YGS VE LYS 'de doğru tercihler, iyi bir üniversiteye girmek için çok önemlidir.

1-Tercihinize ve geleceğinize karar verme sorumluluğunun yalnızca size ait olduğunu önemseyin. Son karar sizin olmalıdır.

2- En çok istediğiniz programdan itibaren tercih ettiğiniz bölümleri sıralamalısınız.

3-Tercihlerinizi bir alttaki tercihinizle karşılaştırarak önceki tercihinizin daha çok istediğiniz bir bölüm olmasına dikkat etmelisiniz.

4-Tercihlerinizi yaparken muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız. Tercih listesi kişiye özeldir. Arkadaşlarınızın sıralaması sizin için geçerli değildir.

5- Üniversite adayları, toplam 30 tercih yapabileceklerdir.

6- Öğrenciler tercih listesinde, sadece gerçekten yerleşmek istediği yükseköğretim programlarına yer vermelidir.

6- Okul türü, alan, bölüm, yaş, sağlık, cinsiyet vb. koşullarına uygun bölümleri tercih etmemelisiniz.

7-Seçilen yükseköğretim programının özel koşulları titizlikle gözden geçirilmelidir. Bu bölüm yeterince incelenmediği için öğrenciler yerleştirildiği halde kayıt yaptıramamaktadır.

8-Geleceğin meslekleri konusunda araştırma yaparak teknik bilgi desteği almalısınız. ( Rehber Öğretmenler, Eğitim Uzmanları, Meslek elemanları, Meslek Odaları, Gazeteler, İnternet vb. )

9-Puanlarınıza göre tercihlerinizi yaparken göz önünde tutmanız gereken en önemli nokta AOÖP'nin alan içi tercihlerde 0,15; alan dışı tercihlerde 0,12 katsayı ile çarpılacağıdır. Alanınıza yönelik ek puanın ise 0.06 olduğudur.

10- Yerleştirme puanlarınızı, yüzdelik dilimlerinizi ve başarı sıralamalarınızı tercih etmeyi düşündüğünüz bölümlerin taban puanları, yüzdelik dilimleri ve geçen yıl o bölümü en son kazananların sıralamalarıyla karşılaştırmalısınız.

11-Yeni açılan bölümlerin tablolarda puanları belirli olmadığı için diğer üniversitelerle karşılaştırarak ve istek sırasına göre listenizde yer vermelisiniz.

12-Tercih yapmadan önce, Tercih listesindeki alanların çalışma koşulları, gerektirdiği nitelikler, gelecekteki durumunu öğrenmelisiniz.

13- Kişisel özelliklerinizin yatkın olduğu alanları fark etmelisiniz.

14- Tercih listesinde yer vermeyi planladığınız üniversitelerin eğitim programı, sosyal koşulları, kampus koşulları hakkında bilgiye sahip olmalısınız.

16-Seçmek istediğiniz bölümlerin 5 yıl önceki, şimdiki ve 5 yıl sonrası durumu hakkında bilgi edinmeye çalışmalısınız.

17-Yeni açılan üniversite ve programları dikkatle takip etmelisiniz.

18- Ortak alan tercihlerini dikkatle yapmalısınız.

19-Meslek Lisesi çıkışlı adaylar, sınavsız geçişi göz önünde bulundurmalıdır. Sınavsız geçişin kriterleri dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

20-Adaylar özel yetenek sınavlarında istedikleri kadar üniversiteye müracaat edebilirler. Özel yetenek sınavında başarılı sayılan aday, kayıt yaptırmasa dahi ilgili bölüme yerleştirildi olarak kabul edilir ve bir sonraki yıl puanı düşecektir.

21-Okul birincisi olan adaylar kendileri için ayrılan bu kontenjana sadece mezun oldukları yıl bir defaya mahsus kullanabilirler.

22-Farklı puan ve alan tercihi yapılabilir ancak bu durumun zorlukları olacaktır.

23- Yüzdelik dilimler ve puanlar fikir vermek amacıyla kılavuza konulmaktadır. Adayların yüzdelik dilimlerinin ve puanlarının tam karşılığı olmayabilir.

24- Hangi tablodan kaç tercih yapabileceğinizi göz önünde tutarak, tabloları dikkatli ve ayrıntılı olarak incelemelisiniz.


YGS ve LYS'de doğru tercih

Zorlu bir sınav dönemi atlatan öğrenciler, yeni sistem yüzünden bir kat daha karmaşık hale gelen tercihlerini yapabilmek için mutlaka bir rehbere ihtiyaç duyacaklar.

ZAMAN-FEM işbirliği ile öğrencilere bilinçli tercih yapabilmelerinde yol göstermek ve istedikleri okulları kazanabilmelerinde yardımcı olmak istiyoruz. Bu dizide öğrencilerin ve velilerin merak ettiği birçok soruya cevaplar bulacaksınız.

Tercih sürecinde üniversite adayları, YGS ve LYS'lerde elde ettikleri başarı çerçevesinde seçim yapacaklar. Bu seçimi yaparken de ÖSYM'nin 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu tüm adaylar için yol gösterici önemli bir rehber olacaktır. Özellikle bölümlere giren en son adayın taban puanı, başarı sırası kontenjanları bu yılki tercihlerin belirlenmesinde büyük önem taşıyacaktır. En çok tercih edilen üniversitelerin ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlıyken özellikle başarı sırası ortalarda olan öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor. Oysa hepimiz biliyoruz ki yükseköğretim önemli ama esas belirleyici süreç mezuniyet döneminde, akademik altyapınızı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor. Elbette öğrenim görecekleri üniversitenin öğrenciye sağlayacağı koşullar önemli ancak belirleyici olan, adayların kendilerini geliştirmek adına harcayacakları çabadır. İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak gençlerin üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsur olacaktır.Tercih öncesi ön hazırlık gerekir

Şu anda vakıf üniversiteleri de dâhil Türkiye'de 130'dan fazla üniversite var. Tercihinize yerleştikten sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağından bilinçli bir tercih yapmalı, seçebileceğiniz illerdeki üniversiteleri araştırmalısınız.Üniversitetercihiniz özellikle iş yaşamınızdaki ilk yıllarda size fazlasıyla gerekli olacak. Hangi üniversiteden mezun olduğunuz işveren tarafından önemle değerlendirilecek. Sonraki yıllarda o ana kadarki iş performansınız ve başarılarınız da buna eklenerek devam edecek.

Bölümler ve üniversiteler hakkında bilginiz var mı?

Tercihleri sıralamadan önce hedeflediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilere ulaşmanız gerekir. Bu konuda elinizdeki yazılı kaynaklardan, üniversitelerin eğitim kurumlarına gönderdikleri broşürlerden ve internetten yararlanabileceğiniz gibi, eğitim almak istediğiniz üniversitede okuyan birkaç öğrenciyle, o bölümden mezun olanlarla görüşüp bilgi sahibi olabilirsiniz.

· Okurken görülecek dersler nelerdir?

· Bu dersler hoşlanacağınız nitelikte mi?

· Bu bölümü bitirdiğinizde ne ölçüde iş imkânı var?

· Okumayı düşündüğünüz üniversitenin fiziksel şartları ve sosyal ortamı nasıl?

· Barınma ve burs imkânı sağlanabiliyor mu?

· Teorik eğitimle iş hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili?

Bütün bu soruların cevabını öğrenmeye çalışıp ondan sonra tercihlerinizi şekillendirmeniz gerekir.

İstemediğiniz bölümleri tercih listenize almayın

Tercih sürecinde karşılaşılan en önemli hatalardan bir tanesi de sadece puana bakarak tercihlerin yapılmasıdır. Bu durumda aday ÖSYM'ce yerleştirilen programa kayıt yaptırsın yaptırmasın bir sonraki yıl başarı puanı yarı yarıya düşmektedir. Tercih sürecinin hatasız bir biçimde atlatılabilinmesi için öncelikle konunun uzmanı bir rehber öğretmenden destek alınmalıdır. Bu aşamada yapacağınız en büyük hata, neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmek olacaktır.

Tercih aralığını geniş tutun

Adaylar yeni sınav sisteminde ilk tercihlerini bu sene yapacaklar. Adayların yaşam biçimleri tercihlerle şekillenecek. Adaylara 30 tercih hakkı veriliyor. Bu haklar kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçilmemelidir. Bu şekilde davranmak çok riskli olur. Tercihlerinizi daha geniş yelpazede düşünmelisiniz.

Tercihte şehir mi, üniversite mi önemli?

Tercihler döneminde birçok adayın, yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğilimi var. Hâlbuki öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli olabiliyor. Ailesiyle beraber olma düşüncesi, öğrenciyi bu seçiminden alıkoyuyor. Bu gibi durumlarda öğrenci, aile ve rehber öğretmenin ortak bir anlayışla karar vermeleri ve tercihlerde bulunmaları daha yararlı olacaktır. Bazı meslekler vardır ki, mezun olunan üniversitenin ismi, iş yaşamına geçildiğinde bir referans oluşturur. Bu yüzden öğrencinin, bulunduğu ilde okuma fikri, eğer çok özel bir neden yoksa vazgeçilmez bir amaç haline gelmemeli.

Karar aşamasında ailenin desteği önemli

Üniversite tercihleri adaylar için olduğu kadar aileleri için de son derece önemli bir süreç. Zira çocuklarıyla aynı fikirde olmayan ebeveynler için bu aşama adeta bir sınav niteliği taşıyacak.

Puanınızın ne anlama geldiğini öğrenin...

- Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandıktan sonra her yetişkin, öğrencilere kaç puan aldıkları sorusunu sorar. Bu soru karşısında bu sene verilecek cevabı yorumlayamayacaklardır. Yorumlayanlar da eğer işin uzmanı değilse, yanlış yorumlama ihtimalini göz ardı etmemelidirler. Bu gerçekten hareketle öğrenciler öncelikle puanlarının ne anlama geldiğini bilmek durumundadırlar. Puan ve sıralama puan türlerine göre değerlendirilmelidir. Bu konuda çok dikkatli incelemeler yapılmalıdır.

Puan dönüştürme ve karşılaştırmalar sonrasında bu puanla nereye girerim sorusuna cevap aranmaya başlanacaktır. Bu verileri yorumlayabilmek için konu ile ilgili yakından verileri incelemek gerekir.

Tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tercih sürecinde ilk tercihler genelde realite olan tercihleri oluşturur. İlk birkaç tercihin puanı alınan puanın üstlerinde olabilir. Fakat bu tercihlerin sayısı birkaç taneyi geçmemelidir. Bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralaması yapılmalıdır. Bu sıralama belirlenirken öncelikle istek sırası göz önünde bulundurulmalıdır.

Bölümün alan içi veya alan dışı olması, bölümün özellikleri, kontenjan sayıları dikkat edilecek hususlardandır. Kazanılsa dahi kayıt olmayı düşünülmeyen programlara tercih listesinde yer verilmemelidir. Çünkü 2010 sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına (Açıköğretim kontenjansız programları hariç) yerleştirildiğinde (kayıt olsa da olmasa da) 2011-ÖSYS'de ilgili AOBP 0,15 katsayısı yerine 0,12 ile çarpılacaktır. Bu da puan kaybı demektir. Tercihlerdeki son birkaç tercih stepne denen, puanı diğer bölümlere göre düşük, kazanıp rahatlıkla okunabilecek yerler olmalıdır.

Nasıl tercih yapılmaz?

Sadece puana bakılarak tercih yapılmaz.

Sadece sıralamaya bakılarak tercih yapılmaz.

Sadece arkadaş için tercih yapılmaz.

Sadece mesleğin saygınlığından dolayı tercih yapılmaz.

Sadece üniversite adı için tercih yapılmaz.

Sadece bölüm adı için tercih yapılmaz.

Sadece şehir için tercih yapılmaz.

Sadece yabancı dille eğitim yaptığı için tercih yapılmaz.

Sadece açıkta kalmamak için tercih yapılmaz.

Puanları mukayese edin

Yeni sınav sisteminde oluşan puanlarla, 2009 puanları mukayese edilerek bir yorum yapmak mümkündür. Bunu yapabilmek için hazırladığımız www.femkariyermerkezi.com adresinden yararlanılabilinir.

Tercih robotu kullanın

Tercihlerinizi yapmada yardımcı olacak tercih.fem.com.tr'yi ziyaret edebilirsiniz.


Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün238
mod_vvisit_counterDün1264
mod_vvisit_counterBu Hafta3983
mod_vvisit_counterBu Ay33842
mod_vvisit_counterToplam16468468

Şu anda 43 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız