24 Mayıs 2018, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Tepekışla Barajı İçin İlk Adım Atıldı

erbaa_tepeksla

SANKO Holding'in, Erbaa ve Niksar ilçeleri sınırları içerisinde Kelkit Çayı üzerinde baraj ve hidroelektrik santrali (HES) projesini Niksarlılara anlattı.

Niksar Halk Eğitimi Merkezi konferans salonundaki halkın katılımı toplantısına, Niksar Kaymakamı Uğur Turan, SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, SANKO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Konukoğlu, SANKO Enerji Genel Müdürü Süleyman İlden, SANKO Enerji Proje Geliştirme Müdürü Süleyman Arslan, Dokay - ÇED Çevre Mühendislik Ltd. Şti. yetkilileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlara ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşma yapan Kaymakam Turan, Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'nun babasının söylediği "İşin hilesi dürüstlüktür" sözünü yineleyerek, " işte biz bu öğretiden geliyoruz. Biz gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim diyen öğretiden geliyoruz. İşin hilesi dürüstlüktür diyen helalinden kazanmak isteyen, kasasına haram karıştırmamak için uğraşan ve isimsiz kahraman olmaya çalışanların evladıyız", dedi.  

Dokay - Çed Çevre Mühendislik Ltd. Şti. yetkilisi Nevres Güner, Tepekışla Barajı ve Hes Projesi konusunda projenin yeri ve ana özellikleri, projenin faydaları, projede çevresel ve sosyal konulardaki taahhütleri ile hidroelektrik santrallerin diğer santrallere göre avantajlarını sunumlarla anlattı.

Baraj ile Hes'in Erbaa ve Niksar ilçeleri sınırları dahilinde, Niksar ve Erbaa ovalarını birleştiren boğazda, Kelkit Çayı üzerinde yer aldığını belirten Güner, projenin ana özellekleri konusunda şunları söyledi; " Tepekışla barajı ve HES Projesi, baraj tipi hidroeletrik santral projesidir. Baraj gövdesinin yüksekliği 39 m. olup, net düşü 37 m.'dir. Oluşacak baraj gölü hacmi 39.000 hm3'tür. 33 MW'e kurulu gücündedir. Yılda ortalama 217 GWsa/yıllık bir enerji üretimi planlanmaktadır. İnşaat öncesi dönemin 12 ay, inşaat sonrası 36 ay sürmesi öngörmektedir"

Güner projede, Niksar ve Erbaa Ovalarında Kelkit Çayı'nın doğal akış rejimine müdahale edilmeyeceğini, tarımsal arazi kaybının olamayacağını, yörenin kalkınması sağlanacağı, baraj gölünde balıkçılık yapılarak yöre ekonomisine katkı sağlanabileceği gibi faydaların olacağını söyledi.

Yapılan sunumun ardından Çevre ve Orman Bakanlığı Altyapı Yatırımları ÇED Dairesi Başkanı Mustafa Satılmış ve Tokat Çevre ve Orman İl Müdürü İhsan İkinci, katılımcıların görüş ve önerilerini aldı.

Verilen önerilerin çoğunluğunda yapılacak olan barajın isminin Tepekışla barajı değil, Danişmend Gazi Barajı olarak değiştirilmesi yönünde oldu.

Toplantının sonunda konuşma yapan SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu gayelerinin halkla bütünleşerek her şeyi paylaşmak olduğunu belirterek, asıl amaçlarının sadece su da değil, rüzgarda da, jeotermalde de kömürde enerji üretmek olduğunu söyledi. Konukoğlu, " inşallah burada da çok güzel bir baraj olacak. Buradaki insanlarda faydalanacak", dedi.

Ayrıca, 2007 yılında Erbaa Hidro Elektrik Santrali'nin (Erbaa HES), çevreye vereceği zarar nedeniyle sivil toplum örgütleri ve yöre halkının tepkisi sonucuyla, HES projesini yürüten SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu ve diğer yetkilileri geçtiğimiz haftalarda köy muhtarlarıyla bir araya gelerek, nehir tipi kanal santralinden vazgeçerek baraj yapılacağını açıklamışlardır. YESİLNİKSAR.COM

Facebook'ta Paylaş

Yorumlar   

 
0 #21 osman çördük 19-07-2014 23:16
barajın taşeron firması kim bilgisi olan acil yazsın lütfen
Alıntı
 
 
0 #20 Fatma BAŞ 21-03-2014 20:30
Barajın ismi şu ya da bu hiç farketmez umarım yıllardır yaşadığımız topraklar su altında kalarak geçmişimiz silinmez çevremize zarar verilmez ve gelecekte İsim tartışmasının yerini daha büyük sorunlar almaz
Alıntı
 
 
+1 #19 buqracan cılız 12-07-2013 15:25
barajın ismi tepekışla olması bütün tepekışla köyü halkını onurlandırır inş tepekışla barajı olur vatana millete hayırlı olsun...
Alıntı
 
 
+3 #18 besir yıldırım 23-03-2013 01:38
Depekışla ismi gayet uygun bir isim bence vatana ve millete hayırlı olsun saygılarımla
Alıntı
 
 
+2 #17 MUSTAFA YILDIRIM 11-05-2012 15:40
Barajın isminin TEPEKIŞLA olması gerçekten çok güzel.Ciddi bir şekilde etkilendim.Başa rılar...
Alıntı
 
 
+1 #16 TEPEKIŞLA BARAJI 28-08-2011 20:04
BARAJIN İSMİ ERBAA'MIZA YAKIŞIR OLARAK TEPEKIŞLA OLMALIDIR.
Alıntı
 
 
+1 #15 KADİR YILDIRIM 31-07-2011 22:50
Barajın ismi çok güzel TEPEKIŞLA olması adeta köyü tarihe yazıyor.Ayrıca civar köylerden hiç kimse müdahale etmesin.Sınırla rı bilmeyen gitsin Erbaa tapu dairesinden öğrensin.Barajı n ismi TEPEKIŞLA'dır.Ş imdiden Vatana hayırlı olsun... Teşekkürler.
Alıntı
 
 
+1 #14 Beşir PUNAR 26-07-2011 19:38
Söz konusu barajın geçtiği yerleri gerek topraksal bütünlük gerekse uzunluk olarak incelediğimizde Pınarbeyli köyü sınırları içerisinde daha fazla alan işgal ettiği görülmektedir. Bu durum aleniyeten ortada olmasına rağmen ve benzer durumda olan Pınarbeyli, Çamdibi, Doğanyurt köylerimizin gerek tüzel kişiliklerinin gerekse köy sakinlerinin hiç bir elektronik ve/veya yazılı ortamda böyle bir iddaada bulunmadıkları görülmektedir. Bu bağlamda neden diğer köyler baraj ismi konusunda beyanda veya istekte bulunmaktadırla r? Bu durum ne gerçekle ne de hakkaniyetle bağdaşmamaktadı r!!! Devletimizin isim konusunda verdiği karar saygılıyız, saygı gösterilmesini istiyoruz. Lütfen biraz daha insaflı ve hakkaniyet ölçülü yorumlarda bulunalım.
Alıntı
 
 
+2 #13 Mustafa SOĞAN. 26-04-2011 00:22
SEVGİLİ ARKADAŞLAR BARAJIMIZDA ADI KADAR GÜZEL OLUR İNŞALLAH TÜM ERBAA YA HAYIRLI OLSUN.KİMSE ELEŞTİRMESİN YAPICI MUHALEFET OLALIM LÜTFEN.
Alıntı
 
 
+1 #12 ilhan baş 24-02-2011 21:54
Köyümüze veya cevresine baraj kurulmasını mantıklı bulmuyorum. saygılar
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Şinasi ve İbrahim AKÇA
  Şinasi ve İbrahim AKÇA

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün233
  mod_vvisit_counterDün1264
  mod_vvisit_counterBu Hafta3978
  mod_vvisit_counterBu Ay33837
  mod_vvisit_counterToplam16468463

  Şu anda 41 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız